FIA przedstawia nową strukturę zarządzającą Formułą 1

FIA

Międzynarodowa Federacja Samochodowa ujawniła odświeżoną hierarchię w szeregach swoich operacji związanych z Formułą 1, jak również zmienioną strukturę kierowniczą wewnątrz samej serii.

Steve Nielsen, który pełnił funkcję dyrektora sportowego Formuły 1 od czasu przejęcia sportu przez Liberty Media w 2017 roku, będzie od teraz posiadał ten sam tytuł w strukturach FIA odpowiedzialnej za F1.

Do jego zadań będzie należał nadzór nad wszystkimi sprawami związanymi ze sportowym aspektem serii, a więc ciągły rozwój Kontroli Wyścigu, Zdalnego Centrum Operacyjnego oraz prace nad przyszłym kształtem regulaminu sportowego.

Przejście Nielsena do Międzynarodowej Federacji Samochodowej spotkało się z aprobatą ze strony szefa królowej motorsportu. Stefano Domenicali stwierdził nawet, iż „jego umiejętności i doświadczenie pomogą FIA w ich ciągłych staraniach o poprawę operacyjności podczas weekendów wyścigowych”.

Nikolas Tombazis, który stoi na czele zespołu technicznego federacji od 2018 roku, zostanie zwierzchnikiem sekcji samochodów jednomiejscowych. Podlegli mu będą dyrektorzy sportowi, techniczni, finansowi oraz ds. strategii i operacji.

Były szef techniczny w McLarenie, Tim Goss, obejmie natomiast stanowisko dyrektora technicznego, które wcześniej zajmował Tombazis. Brytyjczyk był jego zastępcą od 2021 roku.

Federico Lodi pokieruje zespołem zajmującym się regulacjami finansowymi, w skład którego wchodził od samego początku istnienia, stając się dyrektorem finansowym Formuły 1. Francois Sicard natomiast obejmie nowo utworzoną rolę dyrektora ds. strategii i operacji. Francuz będzie odpowiedzialny za długoterminowe strategiczne planowanie, kluczowe działania przytorowe oraz całą logistykę.

„Poświęciliśmy dużo czasu i wysiłku na dokonanie znaczących, przemyślanych zmian w naszym zespole Formuły 1, aby stworzyć odpowiednią strukturę z właściwymi ludźmi do nadzorowania przyszłych regulacji tego sportu” – powiedział prezydent FIA Mohammed Ben Sulayem.

„Rozwijając i wzmacniając członków naszej organizacji, a także wnosząc wiedzę i doświadczenie z zewnątrz, jestem przekonany, że znajdujemy w najlepszej możliwej pozycji rozwojowej razem z naszymi partnerami z FOM i zespołami Formuły 1.”