FIA przedstawia wyczekiwaną dyrektywę techniczną w sprawie podskakiwania bolidów

Grand Prix Azerbejdżanu / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Po debacie na temat bezpieczeństwa zawodników w związku z podskakiwaniem bolidów, w której głos zabrało wielu kierowców i szefów zespołów, FIA wydała dyrektywę techniczną mającą pomóc rozwiązać problem porpoisingu.

Dyskusja jak rozwiązać problem efektu dobijania bolidów znacząco nasiliła się po komentarzach najbardziej nim dotkniętych kierowców ze stajni Mercedesa. Hamilton skarżył się na silny ból pleców, natomiast Russell podkreślał niebezpieczeństwo aktualnej sytuacji.

Przed Grand Prix Kanady głos w tej sprawie postanowiła zabrać sama FIA, podkreślając pilność problemu.

„Konieczne jest interweniowanie, aby nakłonić zespoły do wprowadzenia niezbędnych korekt bolidów w celu ograniczenia lub wyeliminowania tego zjawiska” – czytamy w oświadczeniu.

Federacja przedstawiła także kroki, jakie zamierza podjąć w celu kontroli działań podejmowanych w tej kwestii przez zespoły.

„FIA zamierza podjąć następujące kroki, które obejmują bliższą kontrolę części podłóg bolidów, zarówno pod kątem ich konstrukcji, jak i obserwowanego zużycia oraz wprowadzenie metryki, która ustanowi limit akceptowalnego poziomu drgań pionowych.”

Spotkanie z przedstawicielami drużyn mające zdefiniować, jakie środki zostaną przedsięwzięte, w celu redukcji podskakiwania ma odbyć się wkrótce.

FIA podzieliła się również powodami, które skłoniły federację do interwencji i podjęcia powyższych kroków.

„FIA zdecydowała się interweniować po konsultacji ze swoimi lekarzami, w związku z bezpośrednim fizycznym wpływem na zdrowie kierowców, z których wielu zgłosiło ból pleców po ostatnich wydarzeniach.”

„W sporcie, w którym zawodnicy rutynowo jeżdżą z prędkością przekraczającą 300 km/h, uważa się, że cała koncentracja kierowcy musi być skupiona na tym zadaniu, a nadmierne zmęczenie lub ból odczuwane przez kierowcę mogą mieć poważne konsekwencje” – podsumowała federacja w oświadczeniu.

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool