FIA: Red Bull przekroczył limit budżetowy w sezonie 2021

Max Verstappen - Oracle Red Bull Racing / © Getty Images / Red Bull Content Pool

FIA potwierdziła, że Red Bull przekroczył limit budżetowy w sezonie 2021, ale stwierdziła, że dopuścił się jedynie drobnego naruszenia. Organ zarządzający F1 dodał, że Aston Martin także nie przestrzegał przepisów w pełni, ale zaznaczył, iż Brytyjczycy popełnili tylko „lekkie” naruszenie.

Międzynarodowa Federacja Samochodowa nie podała jednak, o ile Red Bull przekroczył limit. Zespoły zostały ograniczone do maksymalnych wydatków w wysokości 145 milionów. Regulamin finansowy definiuje „drobne” naruszenie jako przekroczenie do pięciu procent, co oznacza, że nadwyżka wydatków Red Bulla, nie była większa niż 7,25 mln dolarów.

Dyrektor zespołu Oracle Red Bull Racing, Christian Horner, wielokrotnie podkreślał, że jego zespół przestrzega limitu wydatków. W wywiadzie dla BBC powiedział: „Wszystko ponad normę, będzie dla nas zaskoczeniem.”

Żadne sankcje za naruszenia popełnione przez Red Bulla czy Astona Martina nie zostały ogłoszone. Sprawa zostanie przekazana do administracji FIA w celu podjęcia decyzji.

„Dalsze informacje zostaną przekazane zgodnie z regulaminie” – napisała FIA w swoim oświadczeniu.

Regulamin finansowy pozwala na dowolną kombinację sześciu różnych kar dla zespołów, które popełnią drobne naruszenia regulaminu. Są to: reprymenda, odjęcie punktów w mistrzostwach konstruktorów lub kierowców, zawieszenie, ograniczenia dotyczące testów aerodynamicznych oraz obniżenie limitu budżetowego.

Oświadczenie FIA w sprawie limitów budżetowych:

„FIA potwierdza, że dział zajmujący się limitami budżetowymi zakończył przegląd dokumentacji sprawozdawczej, złożonej przez każdy zespół, który brał udział w Mistrzostwach Świata Formuły 1 w 2021 roku, w odniesieniu do okresu sprawozdawczego kończącego się 31 grudnia 2021 roku.”

„FIA wydała certyfikaty zgodności dla siedmiu z dziesięciu zespołów, co oznacza, że trzy ekipy naruszyły przepisy:”

„- Aston Martin Aramco Cognizant Formula One Team jest uznany za naruszający zasady regulaminu finansowego,”

„- Oracle Red Bull Racing jest uznany za naruszający zasady regulaminu finansowego,”

„- Williams Racing przestrzegał regulaminu finansowego w odniesieniu do okresu sprawozdawczego 2021, z wyjątkiem wcześniejszego naruszenia proceduralnego, co zostało już wyjaśnione maju 2022.”

„Przegląd przedłożonej dokumentacji sprawozdawczej był intensywnym i dokładnym procesem, a wszystkie ekipy udzieliły pełnego wsparcia, w dostarczaniu wymaganych informacji, w celu oceny ich sytuacji finansowej. FIA podkreśla, że wszyscy członkowie F1, działali przez cały czas «w duchu dobrej wiary i współpracy».”

„Międzynarodowa Federacja Samochodowa ustala obecnie odpowiedni sposób postępowania, w stosunku do Astona Martina i Red Bulla, a dalsze informacje będą przekazywane zgodnie z regulaminem.”

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool