FIA WEC prezentuje kalendarz wyścigowy na sezon 2022

6 Hours of Monza 2021 / © Toyota Motorsport GmbH

Długodystansowe Mistrzostwa Świata ujawniły przyszłoroczny kalendarz wyścigowy, powracając na trzy kontynenty i przywracając 24-godzinny wyścig Le Mans na swoje tradycyjne miejsce.

Sześć wyścigów w ramach mistrzostw FIA WEC odbędzie się w Europie, Azji, na Bliskim Wschodzie oraz w Ameryce Północnej, gdzie zaplanowano tradycyjny dwudniowy prolog w dniach 12-13 marca, natomiast sezon rozpocznie się 18 marca wyścigiem o 1000 mil of Sebring.

Początek maja (07/05) tradycyjnie będzie należał do 6-godzinnej walki na torze Spa-Francorchamps, gdzie zespoły wraz z kierowcami przygotowują się do legendarnego starcia na torze Circuit de la Sarthe, które w przyszłorocznej kampanii powróci na swoje tradycyjne miejsce.

Po sukcesie inauguracyjnego 6-godzinnego wyścigu na torze Monza, który odbył się we Włoszech w zeszłym miesiącu, WEC powróci do kultowej Świątyni Prędkości na kolejne starcie, które zostało zaplanowane na 10 lipca.

Wyścigi endurance w przyszłym roku powrócą także do Japonii w ramach sześciogodzinnego wyścigu na torze Fuji, natomiast sezon zakończy 8-godzinne starcie w Bahrajnie na obiekcie w Sakhir.

„Sześć rund to idealne rozwiązanie dla Długodystansowych Mistrzostw Świata” - przyznał Richard Mille, przewodniczący Komisji Endurance przy FIA.

„Kalendarz na przyszły rok jest dobrze wyważony, a wydarzenia są równomiernie rozłożone w ciągu roku. Jest opłacalny dla zawodników, a jednocześnie obsługuje kultowe obiekty oraz różnorodność, jeśli chodzi o czas trwania wyścigów, jak i format rywalizacji.”

„Powrót do Ameryki Północnej i na Daleki Wschód to także duży krok. Ponieważ w przyszłym roku pojawią się kolejni producenci w klasie Hypercar, jestem przekonany, że każda z sześciu rund zapewni ekscytujące widowisko” - dodał.

Kalendarz FIA WEC na sezon 2022:

  • 12-13 Marca 2022 - Oficjalny Prolog - Sebring (Stany Zjednoczone)
  • 18 Marca 2022 - 1000 Miles of Sebring (Stany Zjednoczone)
  • 7 Maja 2022 - 6 Hours of Spa-Francorchamps (Belgia)
  • 11-12 Czerwca 2022 - 24 Hours of Le Mans (Francja)
  • 10 Lipca 2022 - 6 Hours of Monza (Włochy)
  • 11 Września 2022 - 6 Hours of Fuji (Japonia)
  • 12 Listopada 2022 - 8 Hours of Bahrain (Bahrajn)
Image: © Toyota Motorsport GmbH