FIA WEC ujawnia prowizoryczny kalendarz na sezon 2020/21

FIA WEC ujawnia prowizoryczny kalendarz na sezon 2020/21

Włodarze FIA WEC ujawnili prowizoryczny kalendarza na sezon 2020/21, w którym znalazły się dwa nowe tory, Monza i Kyalami, przy zachowaniu wielu ciekawych obiektów, które są w kalendarzu o dawna.

Osiem wyścigów nowego sezonu odbędzie się w Europie, Azji, na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Ameryce, co zapewni producentom oraz zespołom zmierzenie się z różnymi obiektami na całym świecie.

Dziewiąty sezon, podobnie jak obecnie trwający, rozpocznie się na torze Silverstone, gdzie zawodnicy oraz zespoły zmierzą się w sześciogodzinnym starciu, dwie godziny dłuższym niż teraz.

Na tym historycznym obiekcie odbędzie się także dwudniowy Prolog, który został zaplanowany na 31 sierpnia i 1 września.

WEC następnie uda się na tor Monza we Włoszech, świątyni włoskiego sportu motorowego, gdzie od lat ściga się Formuła 1. Włoski obiekt nigdy wcześniej nie był gospodarzem osobnej rundy, a jedynie miejscem, gdzie odbył się przedsezonowy Prolog. W sezonie 2020/21 będzie to druga runda, która została zaplanowana na 4 października.

Na początku listopada Długodystansowe Mistrzostwa Świata trafią na japońską pętlę Fuji (1 listopada), a rok 2020 zakończy się w Bahrajnie, gdzie ponownie rywalizacja potrwa aż osiem godzin (5 grudnia).

Zupełnie nowym torem w prowizorycznym kalendarzu FIA WEC okazał się historyczny, ale mocno przebudowany i zmodernizowany Kyalami w Afryce Południowej. Położony między Johannesburgiem a Pretorią, tor będzie gościł rywalizację 6 lutego, czym otworzy rok 2021.

W marcu po raz kolejny rywalizacja wytrzymałościowa zmierzy się z obiektem Sebring w Stanach Zjednoczonych, gdzie odbędzie się runda o 1000 mil, a pod koniec kwietnia cyrk trafi do Belgii na tor Spa-Francorchamps, czyli rundę przygotowującą do finałowego starcia na Circuit de la Sarthe, gdzie w połowie czerwca odbędzie się 24-godzinny wyścig Le Mans.

"Jeśli widzisz listę, która obejmuje Silverstone, Monzę, Fuji, Bahrajn, Kyalami, Sebring, Spa oraz oczywiście Le Mans, jesteś w sercu historii i dziedzictwa wyścigów wytrzymałościowych, teraźniejszości i przyszłości" - powiedział Gerard Neveu, szef FIA WEC.

"Kalendarz jest również bardzo dobry dla naszej logistycznej mapy, ponieważ zapewnia naszym zespołom możliwie najbardziej opłacalny pakiet."

"Mamy nadzieję, że ten harmonogram na dziewiąty sezon sprawi, że nasi zawodnicy i fani będą bardzo zadowoleni."

Pierre Fillon, prezes Automobile Club de l’Ouest (ACO), dodał: "Czy jest lepszy sposób na rozpoczęcie nowej ery Le Mans Hypercars niż ten wspaniały kalendarz na 2020/21?"

"Odzwierciedlając ciągle ewoluujący przemysł motoryzacyjny, WEC nadal przedstawia producentom motoryzacyjnym idealną wizytówkę swoich produktów, a tym bardziej, gdy patrzymy w przyszłość i wprowadzamy różne platformy energii odnawialnej."

Prowizoryczny kalendarz na sezon 2020/21 zostanie teraz przedstawiony Komisji ds. wyścigów długodystansowych, a następnie przedłożony Światowej Radzie Sportów Motorowych FIA do zatwierdzenia w Genewie 6 marca 2020 roku.

Prowizoryczny kalendarz na sezon 2020/21:

  • 31 sierpnia - 01 września 2020 - Przedsezonowy test, Silverstone (Wielka Brytania)
  • 05 września 2020 - 6 Hours of Silverstone (Wielka Brytania)
  • 04 października 2020 - 6 Hours of Monza (Włochy)
  • 01 listoapda 2020 - 6 Hours of Fuji (Japonia)
  • 05 grudnia 2020 - 8 Hours of Bahrain (Bahrajn)
  • 06 lutego 2021 - 6 Hours of Kyalami (Afryka Południowa)
  • 19 marca 2021 - 1000 Miles of Sebring (8 godzin) (Stany Zjednoczone)
  • 24 kwietnia 2021 - TOTAL 6 Hours of Spa-Francorchamps (Belgia)
  • 12-13 czerwca 2021 - 24 Hours of Le Mans (Francja)