FIA WEC ujawnia prowizoryczny kalendarz na sezon 2021

Pola startowe do 6 Hours of Spa-Francorchamps / © FIA WEC / AdrenalMedia.com

Długodystansowe Mistrzostwa Świata ujawniły prowizoryczny kalendarz na sezon 2021, który obejmie sześć rund i potrwa od marca do listopada.

Mistrzostwa rozpoczną się od dwudniowych przedsezonowych testów na torze Sebring w Stanach Zjednoczonych w dniach 13-14 marca, aby pięć dni później mogła rozpocząć się pierwsza runda dziewiątego sezonu FIA WEC, która także została zaplanowana na amerykańskiej pętli.

Pierwszego maja kierowcy wystartują w sześciogodzinnym wyścigu na torze Spa-Francorchamps, który jest traktowany jako główny test przed 24-godzinnym wyścigiem Le Mans, który w przyszłym roku został zaplanowany na 12-13 czerwca.

Rywalizacja po mięsiącu przerwy pozostanie w Europie, jednak tym razem na torze Monza, gdzie 18 lipca odbędzie się 6 Hours of Monza, aby następnie udać się do Japonii na tor Fuji, gdzie kierowcy także zmierzą się w sześciogodzinnym starciu zaplanowanym na 26 września.

Sezon 2021 zakończy się natomiast w Bahrajnie na torze w Sakhir w dniu 20 listopada i podobnie, jak w rundach poprzednich, kierowców czeka sześciogodzinne ściganie.

"Sześć wydarzeń składa się na sezon 2021 Długodystansowych Mistrzostw Świata" - powiedział Pierre Fillon, prezes Automobile Club de l’Ouest (ACO).

"Aby powitać naszą nową najwyższą klasę w wyścigach długodystansowych, potrzebowaliśmy kalendarza, który ustali tempo i wzorce dla nowych maszyn."

"Pomimo obecnych trudnych okoliczności, które mogą przynieść pewne konsekwencje dla naszych mistrzostw i pewne ograniczenia ekonomiczne, jest jasne, że dziewiąty sezon FIA WEC jest więcej niż obiecujący, zarówno dla zawodników, jak i zaangażowanych obiektów."

"Fakt, że w czasie 24-godzinnego wyścigu Le Mans zapowiadane są przyszłoroczne Długodystansowe Mistrzostwa Świata, jest bardzo satysfakcjonujące" - przyznał Richard Mille, przewodniczący Komisji Wytrzymałościowej FIA. "Muszę przyznać, że promotor wykonał niesamowitą pracę, a sześciorundowy harmonogram jest optymalnym rozwiązaniem w obecnym klimacie gospodarczym."

"Kompaktowy kalendarz będzie bardziej opłacalny dla zespołów w porównaniu ze zwykłym, ośmiorundowym sezonem, zachowując jednocześnie kultowe wyścigi na różnych kontynentach, które nadają FIA WEC wyjątkowy charakter."

"Co więcej, wbrew wszelkim przeciwnościom, mistrzostwa są kontynuowane z dodatkowym ekscytującym miejscem. Z niecierpliwością czekamy na przyszły rok, a dzisiejsze ogłoszenie jest pierwszą zapowiedzią udanego sezonu 2021 dla FIA WEC" - dodał.

Prowizoryczny kalendarz FIA WEC na sezon 2021:

Runda Nazwa Kraj Tor Data
Przedsezonowe testy Stany Zjednoczone Sebring 13-14 marca
#1 1000 Miles of Sebring Stany Zjednoczone Sebring 19 marca
#2 Total 6 Hours of Spa-Francoechamps Belgia Spa-Francoechamps 01 maja
#3 24 Hours of Le Mans Francja Circuit de la Sarthe 12-13 czerwca
#4 6 Hours of Monza Włochy Monza 18 lipca
#5 6 Hours of Fuji Japonia Fuji 26 września
#6 6 Hours of Bahrain Bahrajn Bahrain International 20 listopada
Image: © FIA WEC / AdrenalMedia.com