FIA wprowadza zmiany w kierownictwie wyścigu – Masi traci stanowisko dyrektora wyścigu F1

Michael Masi / © FIA

FIA potwierdziła, że obecny dyrektor wyścigowy Formuły 1, Michael Masi, nie będzie kontynuował swojej roli po dochodzeniu w sprawie przebiegu Grand Prix Abu Zabi. Zmianie ulegną także inne istotne rzeczy, które były przyczyną wielu sporów w ciągu minionego sezonu.

W nagraniu opublikowanym przez organ zarządzający, prezydent FIA Mohammed Ben Sulayem ogłosił szereg zmian w kontroli wyścigu, w tym modyfikacje w procedurze oddublowywania, która była sercem kontrowersyjnego zakończenia mistrzostw świata w 2021 roku.

Ogłoszenie szefa FIA nastąpiło po spotkaniu Komisji F1 w Londynie na początku tego tygodnia, na którym omówiono wyniki dochodzenia w sprawie wydarzeń z Abu Zabi.

„Podczas spotkania w Londynie przedstawiłem część mojego planu dotyczącego nowego sposobu sędziowania w Formule 1. Wyciągając wnioski ze szczegółowej analizy wydarzeń z ostatniego Grand Prix w Abu Zabi oraz z sezonu 2021, zaproponowałem dogłębną reformę organizacji sędziowania i kierowania wyścigami” – powiedział Mohammed Ben Sulayem.

Były kierowca rajdowy stwierdził również, iż jego stanowisko zostało jednogłośnie poparte przez dyrektora generalnego F1 i szefów wszystkich zespołów.

„Po pierwsze, aby ocenić zwierzchnika rywalizacji i proces podejmowania decyzji, zostanie stworzona wirtualne biuro kontroli wyścigu. Jak sędzia VAR w piłce nożnej. Będzie on ulokowany w jednym z biur FIA jako wsparcie poza torem. W połączeniu w czasie rzeczywistym z osobą zarządzającą wyścig pomoże w stosowaniu przepisów sportowych przy użyciu najnowocześniejszych narzędzi technologicznych” – wyjaśnił.

„Po drugie, bezpośrednia komunikacja radiowa podczas wydarzenia, obecnie transmitowana na żywo, zostanie usunięta, aby chronić dyrektora wyścigu przed jakąkolwiek presją i umożliwić mu pokojowe podejmowanie decyzji. Nadal będzie można zadawać pytania dyrektorowi wyścigu, zgodnie z dobrze zdefiniowanym i nieinwazyjnym procesem.”

„Po trzecie, procedury dotyczące samochodu bezpieczeństwa zostaną ponownie ocenione przez Sportowy Komitet Doradczy F1 i następnie przedstawione Komisji F1 przed rozpoczęciem sezonu.”

„Na koniec chciałbym poinformować, że nowy zespół zarządzający wyścigiem zostanie powołany na sesję testową w Barcelonie. Niels Wittich i Eduardo Freitas będą pełnić tę funkcję. Zostaną wspomożeni przez Herbiego Blasha, który zostanie stałym starszym doradcą. Michael Masi, który przez trzy lata wykonywał tą bardzo trudną pracę po Charliem Whitingu, otrzyma nowe stanowisko w FIA.”

Image: © FIA