FIA wyjaśniła, jakich sytuacji dotyczy zakaz politycznych wypowiedzi kierowców

Wprowadzony w zeszłym roku fragment Międzynarodowego Kodeksu Sportowego FIA był i jest uznawany za kontrowersyjny, dlatego też organ zarządzający sportami motorowymi zdecydował się dokładnie wyjaśnić, o co tak naprawdę chodzi w nowych przepisach.
Zakaz dotyczy wypowiadania się zawodników na tematy polityczne, osobiste i religijne. Niektórzy zawodnicy w ostatnich latach wykorzystywali np. dekoracje po wyścigu czy parady kierowców do prezentowania swoich poglądów oraz propagowania różnych informacji jak choćby dotyczących zmian klimatycznych czy tolerancji.
Zgodnie z nowymi regulacjami niezatwierdzone wypowiedzi i oświadczenia będą zabronione, co spotkało się z krytyką niektórych kierowców, a część z nich zażądała bardziej szczegółowej wykładni nowych przepisów.
FIA odniosła się do tych próśb, stwierdzając, że „kluczowe jest, aby sport motorowy pozostał neutralny i niezależny od politycznych, religijnych lub osobistych wpływów, poglądów czy deklaracji.”
Dodano ponadto, że Formuła 1 „nie powinna być wykorzystywana jako platforma do szukania poparcia, a nowy przepis ma na celu uniemożliwienie kierowcom zabieranie głosu w sprawach, w których lepiej żeby się nie wypowiadali.”
Zapewniono jednocześnie o możliwości wyrażania swoich opinii przez zawodników „poza zasięgiem zawodów międzynarodowych”_. FIA określiła również sytuacje, w których kierowcy mogą składać oświadczenia polityczne czy osobiste. Robić to mogą za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych, podczas wywiadów z akredytowanymi mediami lub podczas konferencji prasowych FIA, wyłącznie w odpowiedzi na bezpośrednie pytania akredytowanych dziennikarzy.
Dla jasności sprecyzowane zostały także sytuacje, w których zakaz obowiązuje. Zawodnikom nie wolno wypowiadać się na tematy osobiste podczas: konferencji prasowych FIA (z wyjątkiem odpowiedzi na bezpośrednie pytania dziennikarzy), aktywności na terenie toru (np. w czasie parady kierowców czy hymnu gospodarza) oraz czynności proceduralnych przed lub po wyścigu, takich jak zdjęcia grupowe, ważenie czy dekoracja.
Możliwe jest uzyskanie jednorazowej zgody na złożenie danego oświadczenia przez kierowcę, jednak potrzebne jest wystąpienie z wnioskiem do FIA co najmniej cztery tygodnie przed danym wydarzeniem. Naruszenie przepisów kodeksu związanych z nowym zakazem (np. poprzez symbol, gest czy inne działanie) może skutkować karami nakładanymi podczas weekendu wyścigowego, takimi jak ostrzeżenie, nagana lub nawet wykluczenie.
- Image: © Mercedes-AMG Petronas Formula One Team / LAT Images