FIA: Zmiana oprogramowania dotycząca odzyskania straty okrążenia podczas neutralizacji jest niemożliwa

Samochód bezpieczeństwa / © Mercedes AMG Petronas F1 Team / LAT Images

Michael Masi, dyrektor wyścigowy Formuły 1, potwierdził wprowadzenie zmian w procedurach w reakcji na sytuację przed restartem na torze Imola, jednak ingerencja oprogramowania w porządek wyścigu nie jest możliwa.

Podczas Grand Prix Emilii-Romanii doszło do sytuacji, kiedy kilku kierowców otrzymało zielone światło podczas samochodu bezpieczeństwa, aby oddublować się, jednak w trakcie pokonywania okrążenia natknęli się na grupę porządkowych, którzy nadal oczyszczali tor.

Sytuacja ta wywołała zaniepokojenie wśród kierowców i chociaż żaden regulamin nie został złamany i tak FIA postanowiła zbadać te okoliczności.

Szczególnie niezadowolony był Sebastian Vettel, który nie mógł uwierzyć, że w obecnych czasach Formuła 1 nadal nie posiada technologii, która pomagałaby zmieniać kolejność podczas wyścigu bez potrzeby oddublowania. Masi wyjaśnił jednak, że taka zmiana nie jest możliwa ze sportowego punktu widzenia.

"W moim rozumieniu, zwrócono na to uwagę wiele lat temu, kiedy rozporządzenie zostało po raz pierwszy wprowadzone" - powiedział Michael Masi.

"Z ówczesnej dyskusji wynikło, że zespoły nie były jednak za tym."

"Mówimy tu o różnej degradacji opon, różnych ilościach paliwa i wszystkich konsekwencjach związanych ze zmianą oprogramowania."

Mimo to pewne zmiany proceduralne zostały zmodyfikowane, aby poprawić bezpieczeństwo.

"Wprowadziliśmy pewne zmiany proceduralne, które zostały omówione z przedstawicielami zespołów i kierowcami podczas spotkań w czwartek i piątek wieczorem [w Turcji]. Obie grupy poparły nas."

"Na sezon 2021 i kolejne, jest to tematem w programie Sportowego Komitetu Doradczego, który jest grupą reprezentującą FIA, F1 i wszystkich szefów zespołów."

"Przedyskutujemy to i zobaczymy, jakie są pozytywne, negatywne i zamierzone konsekwencje, ponieważ wszystko, co jest realizowane w wyniku odruchowej reakcji, będzie miało na ogół niezamierzone konsekwencje."

Image: © Mercedes AMG Petronas F1 Team / LAT Images