FIA zmienia maksymalny czas wyścigu i skraca go do trzech godzin

Sesja wstrzymana / © Motorsport Grand Prix

Międzynarodowa Federacja Samochodowa zmieniła Regulacje Sportowe Formuły 1 na sezon 2021 i skróciła maksymalny czas trwania wyścigu z czterech do trzech godzin.

Grand Prix F1 odbywa się na dystansie około 305 kilometrów i trwa od dziewięćdziesięciu do stu dwudziestu minut, z ograniczeniem czasowym. Wyjątkiem od tej reguły jest rywalizacja w Monako, której dystans jest zaplanowany na 206 kilometrów.

W przypadku wstrzymania danego wyścigu czas również zostaje zatrzymany, jednak ogólny czas całego Grand Prix nie może przekroczyć czterech godzin, co obowiązywało do końca sezonu 2020.

Wyżej wymieniona zmiana została wprowadzona do regulaminu po wyścigu w Kanadzie w 2011 roku, kiedy nad torem pojawiły się bardzo duże opady deszczu i spowodowały wstrzymanie ścigania oraz oczekiwanie na poprawę pogody. Całkowity czas wyścigu wyniósł wtedy ponad cztery godziny.

W zaktualizowanych Regulacjach Sportowych na sezon 2021 opublikowanych w czwartek czytamy: "Jeśli wyścig zostanie zawieszony, długość zawieszenia zostanie dodana do tego (wyścigu), gdzie maksymalny czas wyścigu wynosi trzy godziny" - brzmi Artykuł 5.3 b.

Najdłuższym wyścigiem od wprowadzenia nowej reguły było Grand Prix Brazylii na torze Interlagos w 2016 roku, które dwukrotnie zostało przerwane czerwoną flagą z powodu dużych opadów deszczu. Lewis Hamilton ukończył rywalizację na pierwszej lokacie, a całkowity czas wyniósł trzy godziny i jedną minutę.

Brytyjczyk triumfował także w najdłuższym wyścigu minionej kampanii, który odbył się w Bahrajnie, a czas zmagań wyniósł wówczas dwie godziny pięćdziesiąt dziewięć minut i czterdzieści siedem sekund. Powodem tak długiego Grand Prix był bardzo poważny wypadek Romaina Grosjeana.

Od sezonu 2021 całkowity czas trwania Grand Prix nie będzie mógł przekroczyć trzech godzin.

Image: © Motorsport Grand Prix