FIA zwołuje spotkanie w celu omówienia standardów sportowych w F1

Christian Horner i Mohammed Ben Sulayem / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Prezydent FIA, Mohammed Ben Sulayem, zaprosił oficjeli wyścigowych i szefów stajni na poniedziałkowe spotkanie, żeby dokładnie omówić między innymi standardy sportowe, jakie reprezentuje Formuła 1.

Po finale sezonu 2021 w Abu Zabi ciało zarządzające Formułą 1 przeszło spore zmiany wywołane naciskami szefów ekip. Zmieniono wówczas znacząco procedury wyścigowe i struktury sędziowskie. Nowo wybrany prezydent federacji, Ben Sulayem, od początku bardzo angażował się w proces, będąc na każdym wyścigu i pytając się regularnie kierowców, w jaki sposób w przyszłości powinien rozwijać się sport.

FIA zwołuje pierwszy od wielu lat tego typu szczyt. Bezpośrednim czynnikiem, który przekonał federację do zaaranżowania takiego spotkania, były kontrowersyjne wydarzenia podczas Grand Prix Włoch, gdzie samochód bezpieczeństwa nie pojawił się przez ponad minutę od awarii, a sama procedura się przedłużyła. Na spotkaniu będą omawiane także inne kwestie, które pojawiały się w ostatnich miesiącach.

„Prezydent FIA Mohammed Ben Sulayem zwołuje spotkanie z przedstawicielami sportu i kierownikami zespołów Formuły 1 w poniedziałek po Grand Prix Włoch Formuły 1, aby omówić szereg spraw sportowych” – czytamy w niedzielnym oświadczeniu FIA.

„Wynika to z wielu oddzielnych spotkań, które odbyły się na Monzie pomiędzy prezydentem FIA, a kilkoma kierowcami Formuły 1.”

„Jest to pierwsze tego typu spotkanie od 2013 roku i jest częścią ciągłej misji Prezydenta, zmierzającej do poprawy standardów tego sportu, łącząc we współpracy kierowców, zespoły, stewardów, urzędników.”

Na spotkaniu prezydent FIA ma także zdać raport z powstawania Zdalnego Centrum Operacyjnego w Genewie, które powstało w odpowiedzi na problemy w łańcuchu decyzyjnym u sędziów podczas finału zeszłego sezonu.

„ROC [Zdalne Centrum Operacyjne] stanowi dodatkowe źródło dla FIA, aby dokładnie odtworzyć i przeanalizować aspekty wyścigów oraz decyzje podjęte w celu udoskonalenia i ulepszenia procedur na przyszłość” – dodała FIA.

„Nie ma jednak żadnej mocy regulacyjnej i nie może być używany do ponownej oceny lub zmiany wcześniejszych decyzji. To spotkanie będzie częścią serii konsultacji, które będą nadal kształtować przyszły kierunek sportu.”

Podejście prezydenta federacji spotyka się z powszechnym uznaniem wśród kierowców. Siedmiokrotny mistrz świata, Lewis Hamilton, pozytywnie zapatruje się na działania Ben Sulayema.

„Myślę, że potrzeba czasu, aby wejść w rolę i zbudować wszystkie relacje, a także wprowadzić zmiany” – skomentował Hamilton.

„Myślę, że najważniejszą rzeczą w tej chwili są kierowcy, staramy się zbudować tę więź z kierowcami, z nami wszystkimi, wszyscy jesteśmy zjednoczeni i chcemy pomóc ulepszyć wyścigi.”

„Chcemy pomóc FIA, a Mohammed był z tym bardzo otwarty. Więc po prostu będziemy kontynuować pracę.”

„Jestem z nim dość często w kontakcie, właściwie dużo rozmawiamy. Jest bardzo zmotywowany, jest konkurencyjny, sam się ścigał, więc ma nastawienie typu konkurenta i bardzo zależy mu na różnorodności i naprawdę naciska na przyszłe zmiany. Chce z nami wszystkimi współpracować w tym zakresie. Więc jestem z tego całkiem zadowolony.”

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool