Ford potwierdza powrót do Formuły 1 od 2026 roku

Ford / © Ford

Amerykański gigant motoryzacyjny ogłosił, że od 2026 roku dołączy do królowej motorsportu jako nowy dostawca jednostek napędowych.

Ford po 40 latach rywalizacji w Formule 1, udziału w 176 zwycięstwach, 13 tytułach mistrzowskich kierowców i 10 mistrzostwach konstruktorów wycofał się w 2004 roku ze sportu, sprzedając swoją stajnię Jaguar firmie Red Bull. Po ponad dwóch dekadach przerwy zaczęły pojawiać się głosy o planowanym powrocie amerykańskiej firmy.

Kilka dni temu świat obiegła informacja o pomyślnym zakończeniu negocjacji o współpracy między Red Bullem i Fordem. Choć oficjalne jej ogłoszenie jest spodziewane na pokaz czerwonych byków w Nowym Jorku, już teraz doczekaliśmy się potwierdzenia przez Formułę 1 obecności Forda od 2026 roku.

„To początek nowego, emocjonującego rozdziału w historii startów Forda w sportach motorowych, sięgającej czasów wyścigu wygranego przez mojego pradziadka, co kiedyś przyczyniło się do powstania naszej firmy” – komentuje Bill Ford, prezes zarządu.

„Ford wraca na szczyty wyścigowej rywalizacji, wnosząc długą tradycję innowacji, zrównoważony rozwój i napędy elektryczne na jedną z najbardziej eksponowanych scen sportowych świata.”

„Dzisiejsza wiadomość, że Ford wraca do Formuły 1 od 2026 roku, to wspaniały sygnał dla tego sportu i jesteśmy szczęśliwi, że dołącza do obecnych już w Formule 1 wyjątkowych partnerów” – przyznał Stefano Domenicali, prezes Formuły 1.

„Ford jest globalną marką z ogromnym dorobkiem w wyścigach oraz w przemyśle motoryzacyjnym, doceniającym ogromną wartość, jaką oferuje nasza platforma, angażująca uwagę ponad pół miliarda fanów na całym świecie.”

„Ważnym powodem decyzji Forda o wejściu do F1 jest również nasze zobowiązanie wprowadzenia do 2030 roku zerowej emisji dwutlenku węgla i zrównoważonych paliw w bolidach F1 od 2026 roku. Wierzymy, że ten sport daje nieporównywalne możliwości oraz zasięg i nie możemy się doczekać, kiedy od 2026 roku na legendarnych torach F1 pojawią się zawodnicy z logo Forda” – dodał.

Powrót Forda do Formuły 1 skomentował także Prezydenta FIA – Mohammed Ben Sulayem.

„Niewielu jest producentów, którzy mogą pochwalić się tak bogatą historią udziału w sportach motorowych, jak Ford, więc ich powrót do Mistrzostw Świata FIA Formuły 1 to doskonała wiadomość.”

„Podkreśla to dodatkowo sukces regulacji dotyczących układów napędowych na sezon 2026, którego istotą jest zaangażowanie zarówno w zrównoważony rozwój, jak i w dostarczanie widowiska. Większe zainteresowanie ze strony Stanów Zjednoczonych jest oczywiście ważne dla dalszego rozwoju najważniejszej z klas sportów motorowych na świecie” – podsumował Sulayem.

Image: © Ford