Ford: Powrót do F1 z własnym zespołem wyścigowym nie byłby dobrym pomysłem

Ford / © Ford

Ford ujawnił, że rozważał powrót do Formuły 1 jako pełnoprawny zespół wyścigowy, ale ostatecznie zdecydował, iż nie jest to właściwa droga.

Amerykański producent samochodów potwierdził, że powróci do Formuły 1 w 2026 roku, gdy wejdą w życie nowe przepisy dotyczące jednostek napędowych i będzie współpracował z zespołem Red Bull Racing.

„Przeanalizowaliśmy wszystkie możliwe opcje” – powiedział dyrektor Ford Performance Motorsports, Mark Rushbrook.

Rushbrook powiedział, że firma rozpoczęła ocenę różnych opcji powrotu do sportu ponad dwa lata temu.

„Poświęciliśmy dużo czasu, aby wysłuchać wielu opinii.”

„Zwróciliśmy się do kilku zespołów, ale początkowo żaden z nich nie wydawał się odpowiedni, a tworzenie zupełnie nowego projektu, kompletnie do nas nie przemawiało” – ujawnił.

„To bardzo ważne, aby wejść do sportu we właściwym czasie, we właściwy sposób i z właściwym partnerem. Wierzymy, że z Red Bullem to wszystko nam się uda.”

Ekipa Czerwonych Byków miała na oku partnerstwo silnikowe z Porsche, ale ostatecznie rozmowy nie zakończyły się sukcesem i sprawiły, że Red Bulla dalej musiał szukać partnera.

„Red Bull ma to, czego my chcemy, a my mamy to, czego chce Red Bull. Dlatego postanowiliśmy rozpocząć współpracę” – stwierdził Rushbrook.

Jak twierdzi dyrektor Forda, podejście Red Bulla do tworzenia własnych jednostek napędowych przyczyniło się do idealnego dopasowania obu firm.

„Uważamy, że partnerstwo z kimś takim, jak Red Bull Powertrains, jest dla nas bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie są oni naszym konkurentem na rynku samochodów” – stwierdził Amerykanin.

„Nie czułbym się dobrze, gdybyśmy współpracowali nad jednostką napędową razem z innym producentem samochodów. Z pewnością istniały możliwości, aby tego dokonać, ale nie była to dla nas właściwa droga.”

Image: © Ford