Formuła 1 i FIA: Weekend wyścigowy na torze Jeddah odbędzie się zgodnie z planem

Max Verstappen - Oracle Red Bull Racing / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Formuła 1 oraz Międzynarodowa Federacja Samochodowa potwierdziły, że Grand Prix Arabii Saudyjskiej na torze Jeddah Corniche odbędzie się zgodnie z planem.

Piątkowy atak rakietowy na skład ropy firmy Aramco, w niedalekiej odległości od pętli w Dżuddzie, podał w wątpliwość bezpieczeństwo wszystkich zainteresowanych stron i możliwość kontynuacji wyścigu w Arabii Saudyjskiej.

Włodarze Formuły 1, FIA oraz przedstawiciele zespołów, po przedyskutowaniu całej sytuacji oświadczyli, że weekend odbędzie się zgodnie z planem, z zapewnieniem wszelkiego możliwego bezpieczeństwa.

Takiego poczucia nie mieli jednak kierowcy, którzy we własnym gronie postanowili przedyskutować zajście w pobliżu toru Jeddah, potwierdzając ostatecznie, że przystąpią do dalszych przygotowań i wezmą udział w rywalizacji o Grand Prix Arabii Saudyjskiej.

Formuła 1 wraz z organem zarządzającym sportem potwierdzili w sobotni poranek, że weekend wyścigowy będzie ostatecznie kontynuowany.

„Formuła 1 i FIA mogą §potwierdzić, że po rozmowach ze wszystkimi zespołami oraz kierowcami, Grand Prix Arabii Saudyjskiej będzie kontynuowane zgodnie z planem” – czytamy w oświadczeniu.

„Po szeroko opisywanym incydencie, który miał miejsce w Dżuddzie w piątek, odbyła się dyskusja między wszystkimi zainteresowanymi stronami, władzami saudyjskiego rządu i agencjami bezpieczeństwa, które udzieliły pełnych i szczegółowych zapewnień, że wydarzenie jest bezpieczne.”

„Uzgodniono ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, aby utrzymać jasny i otwarty dialog w przyszłości oraz przez całe wydarzenie.”

Swoje stanowisko postanowili przedstawić także kierowcy zrzeszeni w stowarzyszeniu GDPA.

„Wczoraj był trudny dzień dla Formuły 1 i stresujący dzień dla nas, kierowców F1” – wyjaśnili kierowcy w swoim oświadczeniu.

„Być może trudno to zrozumieć, jeśli nigdy nie jeździłem bolidem F1 na tym szybkim i wymagającym torze w Dżuddzie, ale widząc dym z incydentu, trudno było pozostać w pełni skoncentrowanym kierowcą wyścigowym i wymazać naturalne ludzkie obawy.”

„W konsekwencji rozpoczęliśmy długą dyskusję między sobą, z szefami naszych ekip oraz osobami odpowiedzialnymi za nasz sport.”

„Wymieniono i omówiono wiele różnych opinii, a po wysłuchaniu nie tylko włodarzy Formuły 1, ale także ministrów rządu saudyjskiego, którzy wyjaśnili, w jaki sposób środki bezpieczeństwa zostały podniesione do maksimum, wynikiem była rezolucja, w której potwierdziliśmy udział w treningu, kwalifikacjach oraz wyścigu.”

„Dlatego mamy nadzieję, że Grand Prix Arabii Saudyjskiej w 2022 roku zostanie zapamiętane jako dobry wyścig, a nie z powodu incydentu, który miał miejsce wczoraj.”

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool