Formuła 1 odnotowuje stratę w wysokości 104 milionów dolarów

Grand Prix Emilii-Romanii / © Pirelli Motorsport

Formula One Group oświadczyła, że w trzecim kwartale 2020 roku odniosła straty w wysokości 104 milionów dolarów. Powodem takiej sytuacji, jest panująca na świecie pandemia koronawirusa.

Zakłócony sezon Formuły 1 rozpoczął się w lipcu, na początku trzeciego kwartału fiskalnego, gdzie w okresie trzech miesięcy rozegrano dziesięć wyścigów. Zamknięte trybuny dla widzów w trakcie weekendów wyścigowych, z wyjątkiem Grand Prix Rosji oraz specjalne umowy z promotorami, które ułatwiły organizację wyścigów w Europie, doprowadziły do spadku przychodów o 36 milionów w trzecim kwartale w porównaniu do 2019 roku.

Dodatkowa liczba imprez, które miały miejsce od początku lipca do końca września, spowodowała wzrost opłat za transmisje, reklamę oraz sponsoring. F1 w trzecim kwartale tego roku zanotowała przychody w wysokości 597 mln dolarów, dla porównania rok temu, w tym samym czasie całkowita suma wynosiła 633 milionów.

"Na wynik kwartału wpłynął brak kibiców, lokalizacja wyścigów oraz zmieniony kalendarz na ten sezon" – tłumaczą przedstawiciele Liberty Media.

"Główne przychody spadły głównie z powodu ograniczonych wpływów z promocji wyścigów, ponieważ kibice nie mieli wstępu na trybuny z wyjątkiem jednego wyścigu. Zostało to częściowo zrekompensowane przez wzrost opłat za nadawanie, reklamy i sponsoring. Jednak zarówno przychody z emisji, jak i reklam oraz sponsoringu, były niższe niż pierwotnie zakontraktowane."

"Zmieniony harmonogram spowodował obniżenie opłat za nadawanie zgodnie z warunkami w ramach niektórych umów, a także doprowadził do innych jednorazowych zmian, ponieważ niektóre opłaty abonamentowe zostały renegocjowane na bieżący rok."

Liberty Media ujawniło, że za trzeci kwartał zespołom zostało wypłacone 440 milionów dolarów. Jest to wyższa kwota niż w zeszłym roku, która wynosiła 335 milionów, z powodu jednorazowych opłat wypłaconych zespołom po podpisaniu nowej umowy Concorde Agreement.

Dyrektor wykonawczy Liberty Media, Greg Maffei, jest pełen uznania dla szefa F1 Chase’a Careya za stawienie czoła wyzwaniom, powrót do wyścigów i podpisanie z zespołami Concorde Agreement.

"Jesteśmy niesamowicie dumni z tego, że nasza społeczność Formuły 1 stanęła na wysokości zadania i powróciła w bezpieczny sposób do wyścigów. Czuliśmy podekscytowanie tym faktem zarówno na torze, jak i poza nim."

"Chciałbym podziękować wszystkim w F1, FIA, zespołom, promotorom i innym partnerom, którzy byli kluczem do naszego sukcesu" – powiedział Carey.

Image: © Pirelli Motorsport