Formuła 1 potwierdza podpisanie porozumienia Concorde przez wszystkie zespoły

Grand Prix Hiszpanii 2020 / © Pirelli Motorsport

Formuła 1 i Międzynarodowa Federacja Samochodowa potwierdziły, że wszystkie dziesięć zespołów zgodziło się z nowym porozumieniem Concorde, co kończy szeroko zakrojone dyskusje.

Zespoły wraz z władzami Formuły 1 oraz FIA przez ostatnie dwanaście miesięcy toczyły rozmowy na temat nowego porozumienia Concorde. Zaawansowane rozmowy toczyły się natomiast w ostatnich tygodniach, z którymi we wtorek zgodziły się zespoły McLaren, Ferrari oraz Williams.

W środę rano Formuła 1 potwierdziła, że wszystkie ekipy wyraziły swoją aprobatę odnośnie nowego porozumienia i będą kontynuowały starty w królowej sportów motorowych.

"Umowa zapewni długoterminową, zrównoważoną przyszłość Formuły 1, a w połączeniu z nowymi regulacjami ogłoszonymi w październiku 2019 roku, które wejdą w życie w 2022 roku, zmniejszy różnice finansowe i na torze między zespołami, pomagając wyrównać szanse, tworzenia bliższych wyścigów, które nasi fani chcą oglądać. Dzięki bliższym wyścigom przyciągniemy więcej fanów do naszego sportu, z korzyścią dla każdego zespołu i nadal będziemy zwiększać globalny rozwój Formuły 1" - czytamy w oświadczeniu.

"Pandemia COVID-19 wywołała ogromną niepewność na całym świecie, a Formuła 1 nie była na to odporna. Dlatego dobrze, że w ostatnich miesiącach skupiliśmy się na bezpiecznym powrocie do wyścigów. Świadectwem całego naszego sportu jest to, że w ostatnich miesiącach wróciliśmy do wyścigów w możliwie najbezpieczniejszy sposób, a także jako grupa uzgodniliśmy zmieniony pułap kosztów i sfinalizowaliśmy porozumienie Concorde."

"Chcemy podziękować wszystkim zespołom za ich nieustające zaangażowanie w ostatnich tygodniach i chociaż zawsze toczą się ożywione dyskusje, porozumienie wszystkich zespołów stwarza ważne podstawy dla długoterminowej przyszłości sportu."

Chase Carey, prezes i dyrektor generalny Formuły 1, powiedział: "Ten rok był dla świata bezprecedensowy i jesteśmy dumni, że Formuła 1 zebrała się w ostatnich miesiącach, aby w bezpieczny sposób powrócić do wyścigów."

"Mówiliśmy wcześniej w tym roku, że ze względu na płynny charakter pandemii uzgodnienie porozumienia Concorde zajmie więcej czasu i cieszymy się, że do sierpnia udało nam się osiągnąć porozumienie wszystkich dziesięciu zespołów w sprawie planów na długoterminową przyszłość naszego sportu."

"Wszyscy nasi fani chcą zobaczyć bliższe wyścigi, akcje koło w koło, a każdy zespół ma szansę stanąć na podium. Nowa umowa Concorde, w połączeniu z przepisami na 2022 rok, stworzy podstawy, aby to urzeczywistnić i stworzyć środowisko, które jest zarówno sprawiedliwe finansowo, jak i wypełnia luki między zespołami na torze wyścigowym."

Jean Todt, prezydent Międzynarodowe Federacji Samochodowej, dodał: "Zawarcie nowej umowy Concorde pomiędzy FIA, Formułą 1 i wszystkimi dziesięcioma obecnymi zespołami zapewnia stabilną przyszłość Mistrzostwom Świata Formuły 1."

"W swojej siedemdziesięcioletniej historii Formuła 1 rozwijała się w niezwykłym tempie, przesuwając granice bezpieczeństwa, technologii i konkurencji do absolutnych granic, a dziś potwierdza, że nowy ekscytujący rozdział w tej historii wkrótce się rozpocznie."

"Jestem dumny ze sposobu, w jaki wszyscy interesariusze Formuły 1 współpracowali w ostatnich miesiącach w najlepszym interesie sportu i fanów, aby uzgodnić ścieżkę bardziej zrównoważonej i sprawiedliwej oraz ekscytującej rywalizacji na szczycie sportów motorowych."

Image: © Pirelli Motorsport