Formuła 1 potwierdza procedurę podium po zakończeniu GP Austrii

Valtteri Bottas - Mercedes AMG Petronas Motorsport / © Mercedes AMG Petronas Motorsport

Formuła 1 potwierdziła, że dekoracja trzech najlepszych kierowców wyścigu o GP Austrii odbędzie się na linii startu/mety toru Red Bull Ring, z zachowaniem wszelkich rygorystycznych zasad higieny i bezpieczeństwa.

Jeszcze podczas zimowych testów w Barcelonie, odbywających się w lutym, nikt nie przypuszczał, że ten jubileuszowy, 70-ty sezon mistrzostw świata F1 będzie wyjątkowy pod wieloma zupełnie innymi, niż ktokolwiek by przypuszczał, względami.

Chwilę po zakończeniu testów, świat obiegła wiadomość o wybuchu groźnej pandemii koronawirusa, która rozprzestrzeniała się na tyle szybko i agresywnie, że w ciągu kilku tygodni storpedowała wszelkie plany F1 na ten sezon, a także zmusiła do zreorganizowania całego kalendarza wyścigowego.

Walka o „uratowanie” kampanii trwała długo, ale udało się w końcu wyznaczyć drugą datę jej inauguracji. Żeby jednak stało się to możliwe, konieczne było opracowanie niemal 100-stronicowego protokołu dotyczącego zachowania higieny oraz bezpieczeństwa podczas wyścigów.

Opisano w nim właściwie każdą czynność, od podróżowania na miejsce rywalizacji, zakwaterowania, kontaktów z członkami innych zespołów po pracę w garażach, przebywanie w padoku, a także spożywanie posiłków podczas przerw obiadowych. Wszelkie nowe normy dotyczą nie tylko personelu ekip, ale także przedstawicieli mediów oraz pracowników obsługi toru.

Z powodu obostrzeń związanymi z koniecznością zachowania dystansu społecznego, zrezygnowano z tradycyjnej oprawy wyścigów, bez których trudno jest nam wyobrazić sobie zmagania kierowców. Zakazano m.in. organizacji konferencji prasowych, parady kierowców oraz tradycyjnej ceremonii na podium, a pierwsze wyścigi sezonu zostaną rozegrane bez udziału kibiców.

Jak będzie wyglądała dekoracja trzech najlepszych zawodników wyścigu o GP Austrii, mogliśmy zobaczyć choćby na przykładzie Formuły 2, której zmagania odbyły się w ten weekend na torze Red Bull Ring.

Formuła 1 potwierdziła dziś ten sam przebieg ceremonii podium w swoim oficjalnym oświadczeniu. Jako miejsce dekoracji została wyznaczona linia startu/mety, gdzie trzej najlepsi kierowcy ustawią się na trzech odpowiadającym swoim pozycjom polach startowych.

„Poza mechanikami zespołu, urzędnikami, zatwierdzonymi przez FIA ekipami telewizyjnymi oraz trzema fotografami, nikt inny nie będzie w tym czasie dozwolony w wyznaczonym miejscu” – napisano.

„Po wyjściu [kierowców] z bolidów, FIA wykorzysta przenośne wagi znajdujące się obok ich samochodów. Każdy kierowca musi pozostać w pełni ubrany, dopóki nie zostanie zważony.”

„Po ważeniu kierowców, wywiady będą udzielane w wyznaczonym miejscu. Po wywiadach, do każdego z kierowcy zostanie dostarczony zdalnie sterowany wózek z wodą i ręcznikiem.”

Podium umieszczone zostanie przed trzema najlepszymi samochodami. Każdy z kierowców otrzyma tradycyjną czapkę Pirelli, a także maseczkę ochronną, którą założą na czas ceremonii rozdania trofeów. Podobnie, jak na wczorajszej dekoracji kierowców Formuły 2, element polewania się szampanem pozostaje niezmieniony.

Image: © Mercedes AMG Petronas Motorsport, © Getty Images / Red Bull Content Pool