Formuła 1 potwierdza sześć wyścigów sprinterskich w sezonie 2023

Grand Prix Austrii

Światowa Rada Sportów Motorowych zatwierdziła plan zorganizowania aż sześciu sprintów w 2023 roku.

Format sprintu został wprowadzony w 2021 roku i zrewolucjonizował weekendy wyścigowe, podczas których był rozgrywany.

W piątek odbywa się zwykła sesja kwalifikacyjna, która pozycjonuje kierowców na stukilometrowy sobotni sprint. Wynik sprintu natomiast ustawia kolejność kierowców do głównego Grand Prix, które nadal odbywa się w niedzielę.

Trzy wyścigi sprinterskie ponownie pojawiły się w kalendarzu F1 w obecnym sezonie. Dwa z nich już zostały rozegrane (na Imoli i Red Bull Ringu), a ostatni, ma zostać przeprowadzony w Sao Paulo.

Zmieniony jednak został system punktacji, gdyż punkty zdobywa najlepsza ósemka, a nie jak było w poprzedniej kampnii, najlepsza trójka.

„Cieszę się, że możemy potwierdzić, że sześć sprintów będzie częścią mistrzostw od 2023 roku” – powiedział prezes F1, Stefano Domenicali.

„Sprint zapewnia akcję przez trzy dni, a kierowcy walczą o coś od samego początku, dodając dramaturgii i emocji do weekendu.”

„Opinie fanów, zespołów, promotorów i partnerów były bardzo pozytywne, a format dodaje nowe emocje do Formuły 1, więc dlaczego nie” – stwierdził Domenicali.

F1 mówi, że tory, które będą gościć zmieniony format weekendowy, zostaną ogłoszone w odpowiednim czasie.

Prezydent FIA Mohammed Ben Sulayem dodał: „Potwierdzenie, że w sezonie 2023 Mistrzostw Świata Formuły 1 odbędzie się sześć weekendów wyścigowych z wyścigiem sprinterskim, jest kolejnym bardzo dobrym krokiem, który przyciągnie fanów do tego pięknego sportu.”

„Dzięki ścisłej współpracy ze Stefano Domenicalim i naszymi kolegami z FOM, zakończyliśmy dokładną analizę dotyczącą wpływu sprintów i dostosowaliśmy odpowiednie parametry naszej pracy, aby zapewnić, że nadal będą one na najwyższym poziomie.”

„Sesje sprinterskie zapewniają ekscytującą dynamikę i okazały się naprawdę popularne w ciągu ostatnich dwóch sezonów. Jestem pewien, że ten trend będzie kontynuowany i cieszę się, że Światowa Rada Sportów Motorowych przystała na pomysł sześciu wyścigów sprinterskich” – podsumował Prezydent FIA.