Formuła 1 potwierdza zmiany w harmonogramie GP Monako od sezonu 2022

Grand Prix Monako - Monte Carlo / © Pirelli Motorsport

Władze Formuły 1 poinformowały, że od przyszłego roku weekend wyścigowy w Monako będzie przebiegał według tradycyjnego schematu, obejmującego aktywność na torze w piątek, sobotę i niedzielę.

Runda królowej sportów motorowych w Monte Carlo od swojego początku była wyjątkowa z wielu względów. Według tradycji, zapoczątkowanej w inauguracyjnym sezonie mistrzostw świata, impreza w Monako rozpoczynała się w czwartek (pierwszy weekend Grand Prix w tym kraju przypadał w okres święta Wniebowstąpienia Pańskiego, przez co został on inicjowany dzień wcześniej, a piątek był wówczas dniem świątecznym i wolnym od pracy).

Schemat ten utrzymywał się przez wiele lat, jednak Stefano Domenicali, szef F1, ogłosił, że od przyszłego sezonu kierowcy będą rywalizować według klasycznego rozkładu piątek-sobota-niedziela. Rozwiązanie to ma przede wszystkim ułatwić logistyczne rozegranie wyścigu w Hiszpanii, które planowane jest na tydzień przez ściganiem się w Monako.

„Weekend w Monako będzie trwał trzy dni, przez piątek, sobotę i niedzielę. Nie będzie już czwartku i wolnego piątku. To jest zmiana, którą wprowadzimy od przyszłego roku” – powiedział Włoch w wywiadzie dla CNN.

Dodał także, iż F1 zamierza w sezonie 2022 rozegrać rekordowe 23 rundy: „Zamierzamy obwieścić to podczas Światowej Rady, 15 października. Chodzi o to, by zakończyć [tę sprawę] wcześniej niż rok temu.”

Przeczytaj też: Domenicali zdradza zarys kalendarzowej rewolucji na sezon 2022

Plany kalendarzowe obejmują zakończenie przyszłorocznej kampanii przed grudniem, a także większą ilość weekendów, podczas których będzie obowiązywać nowatorska koncepcja wyścigów sprinterskich.

„Jest to plus, ponieważ dajemy coś nowego mediom i ludziom, którzy przychodzą na tor” - tłumaczył.

„Z naszej perspektywy, im bardziej nieprzewidywalne są wyścigi, tym stają się lepsze.”

Image: © Pirelli Motorsport