Formuła 1 potwierdza zmieniony harmonogram weekendu na torze Monza

Grand Prix Włoch 2020 / © Alfa Romeo Racing Orlen / DPPI

Formuła 1 oficjalnie potwierdziła, że Grand Prix Włoch na torze Monza będzie drugą tegoroczną rundą, w której zostanie wykorzystany zmieniony format weekendu wyścigowego, zawierający sprint kwalifikacyjny.

Podczas Grand Prix Wielkiej Brytanii, Formuła 1, po raz pierwszy w tym roku, skorzystała z innego harmonogramu weekendu, który zakładał dwuetapową sesję kwalifikacyjną, a następnie niezmieniony, niedzielny wyścig na pełnym dystansie rywalizacji.

Kierowcy kwalifikacje rozpoczęli od tradycyjnej sesji, składającej się z trzech etapów - Q1, Q2, Q3 - które wyznaczyły kolejność startową do sprintu na dystansie 100 kilometrów. Wyniki sobotniej walki były natomiast wyznacznikiem pól startowych do głównego wyścigu, który odbył się w niedzielę.

Czternasta runda tegorocznej kampanii wyścigowej w świątyni prędkości, która odbędzie się w dniach 10-12 września, również skorzysta ze zmienionego formatu.

Weekend na torze Monza rozpocznie się od godzinnej sesji treningowej (14:30-15:30) w piątek, a następnie kierowcy zmierzą się w tradycyjnych kwalifikacjach, które wystartują o 18:00.

W sobotni poranek zawodnicy Formuły 1 wyjadą na pętlę pod Mediolanem na drugi trening, który został zaplanowany na godzinę 12:00, aby następnie o 16:30 wystartować w sprincie kwalifikacyjnym.

W niedzielę kierowcy zmierzą się w tradycyjnym wyścigu Grand Prix, który ruszy o 15:00.

Formuła 1, potwierdzając harmonogram na GP Włoch, przyznała także, że ostatnie Grand Prix, w którym zostanie wykorzystany zmieniony harmonogram, jest sprawą otwartą, jednak odbędzie się jeszcze w tym roku.

Pierwszym kandydatem do tego miana był wyścig w Brazylii, który obok rywalizacji w Wielkiej Brytanii i Włoch miał być testem nowego formatu. Trwająca pandemia koronawirusa oraz zmieniające się warunki na świecie podają jednak w wątpliwość organizację wyścigu w Sao Paulo, który może zostać po raz drugi z rzędu odwołany.

Harmonogram Grand Prix Włoch:

Piątek:

  • Trening 1 - 14:30-15:30
  • Kwalifikacje - 18:00-19:00

Sobota

  • Trening 2 - 12:00-13:00
  • Sprint kwalifikacyjny: 16:30

Niedziela

  • Grand Prix - 15:00
Image: © Alfa Romeo Racing Orlen / DPPI