Formuła 1 prezentuje kalendarz wyścigowy na sezon 2022

Grand Prix Bahrajnu 2021 / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Światowa Rada Sportów Motorowych zatwierdziła przyszłoroczny kalendarz wyścigowy Mistrzostw Świata Formuły 1, potwierdzając tym samym najdłuższy harmonogram w historii sportu.

Kampania 2022, podobnie jak miało to miejsce w tym roku, wystartuje w Bahrajnie (20 marca) i zostanie poprzedzona dwiema sesjami testowymi, które odbędą się na torach Barcelona-Catalunya oraz Bahrain International, a zakończy tradycyjnie w Abu Zabi na pętli Yas Marina 20 listopada. Będzie to najdłuższy sezon F1 w historii z sumą aż dwudziestu trzech rund.

Już tydzień po rywalizacji w Bahrajnie królowa sportów motorowych zawita do Arabii Saudyjskiej na tor Jeddah Corniche Circuit (27 marca), który zadebiutuje w harmonogramie na początku grudnia tego roku, aby następnie powrócić do dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią, do Australii (10 kwietnia) na przebudowaną nitkę Albert Park.

Z powodu rygorystycznych restrykcji, związanych z organizacją Zimowych Igrzysk Olimpijskich, F1 nie zawita po raz kolejny do Chin, a ściganie się w Państwie Środka zastąpi Imola (Autodromo Enzo e Dino Ferrari) oraz Grand Prix Emilii-Romanii, które po wielu latach powróciło do kalendarza.

Na ósmego maja, czyli dwa tygodnie po rywalizacji we Włoszech, zaplanowano debiut Grand Prix Miami i ulicznej pętli wokół stadionu Hard Rock, a następnie powrót do Europy na wyścigi w Hiszpanii, Monako i Azerbejdżanie, które odbędą się na przełomie maja i czerwca. Tournée przed wakacyjną przerwą uzupełnią: Grand Prix Kanady, Wielkiej Brytanii, Austrii, Francji oraz Węgier.

Powrót do walki o mistrzostwo kierowców i konstruktorów odbędzie się na belgijskim torze w Spa-Francorchamps (28 sierpnia). Kolejnymi wydarzeniami będą wyścigi w Holandii (Zandvoort), we Włoszech (Monza) oraz Rosji, po czym cyrk F1 uda się na Daleki Wschód, by rozegrać GP Singapuru i Japonii, które przywitają zawodników oraz zespoły po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią.

Ostatnie rundy sezonu zaplanowano zgodnie z tradycją lat wcześniejszych – GP Stanów Zjednoczonych, Meksyku oraz Brazylii odbędą się w październiku i listopadzie. Kampania 2022 będzie mieć swój finał w stolicy Zjednoczonych Emiratach Arabskich 20 listopada.

„Z radością ogłaszamy kalendarz na sezon 2022, w chwili, gdy przygotowujemy się do wejścia w nową erę sportu z zupełnie nowymi przepisami i samochodami na przyszły rok, które mają na celu wyrównanie osiągów” - powiedział Stefano Domenicali.

„Ten sezon był do tej pory niesamowity dzięki wspaniałym bitwom na torze, wielkiej publiczności i fanom powracającym na wyścigi po uderzeniu pandemii. Z niecierpliwością czekamy na przywitanie większej liczby fanów w przyszłym sezonie i mamy nadzieję, że 2022 będzie bardziej normalny niż życie, którego wszyscy doświadczyliśmy w ciągu ostatnich dwóch lat.”

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z zainteresowania Formułą 1 przez miejsca, które chcą organizować wyścigi, i z rozwoju tego sportu oraz wierzymy, że mamy fantastyczny kalendarz na 2022 rok, w którym miasta takie jak Miami łączą się ze znanymi i historycznymi miejscami. Pandemia wciąż trwa, dlatego nadal będziemy czujni i bezpieczni – aby chronić cały nasz personel i odwiedzane przez nas społeczności.”

Potwierdzony kalendarz Formuły 1 na sezon 2022:

Data Kraj Tor
20 Marca Bahrajn Bahrain International Circuit
27 Marca Arabia Saudyjska Jeddah Corniche Circuit
10 Kwietnia Australia Albert Park
24 Kwietnia Włochy (Emilia-Romagnia) Autodromo Enzo e Dino Ferrari
08 Maja Stany Zjednoczone Miami International Autodrome
22 Maja Hiszpania Circuit de Barcelona-Catalunya
29 Maja Monako Circuit de Monaco
12 Czerwca Azerbejdżan Baku City Circuit
19 Czerwca Kanada Circuit Gilles Villeneuve
03 Lipca Wielka Brytania Silverstone
10 Lipca Austria Red Bull Ring
24 Lipca Francja Paul Ricard
31 Lipca Węgry Hungaroring
28 Sierpnia Belgia Spa-Francorchamps
04 Września Holandia Zandvoort
11 Września Włochy Monza
25 Września Rosja Sochi Autodrom
02 Października Singapur Singapur
09 Października Japonia Suzuka
23 Października Stany Zjednoczone Circuit of the Americas
30 Października Meksyk Autodromo Hermanos Rodriguez
13 Listopada Brazyla Interlagos
20 Listopada Abu Zabi Yas Marina Circuit
Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool