Formuła 1 przedłuża kontrakt z Grand Prix Chin do 2025 roku

Grand Prix Chin / © Pirelli Motorsport

Formuła 1 potwierdziła, że przedłużyła umowę z organizatorami Grand Prix Chin, zabezpieczając tym samym rundę w Państwie Środka do 2025 roku.

Rywalizacja w Chinach zadebiutowała w kalendarzu Królowej Sportów Motorowych w 2004 roku i nieprzerwanie odbywała się do kampanii 2019, w której po raz ostatni zwyciężył Lewis Hamilton.

Grand Prix Chin wypadło jednak z harmonogramu F1 od sezonu 2020, kiedy na świecie wybuchła pandemia koronawirusa. Wyścigu na obiekcie Shanghai International zabrakło też w 2021 roku, a w 2022 również nie dojdzie do skutku, czego powodem jest niepewność dotycząca chińskich restrykcji.

Włodarze serii poinformowały jednak, że przedłużyły kontrakt na organizację Grand Prix Chin do 2025 roku, choć nie jest jasne, kiedy rywalizacja powróci do kalendarza.

„Z przyjemnością informujemy, że przedłużyliśmy kontrakt z organizatorami Grand Prix Chin w Szanghaju do 2025 roku” - czytamy w komunikacie Formuły 1.

„Chociaż nie udało się włączyć Chin do kalendarza na sezon 2022, ze względu na trwającą pandemię, bardzo się cieszymy, że ta nowa umowa zapewni naszym fanom w Chinach wyścig Formuły 1 w nadchodzących latach.”

„Jesteśmy wdzięczni Federacji Sportów Samochodowych i Motocyklowych Chińskiej Republiki Ludowej (CAMF), Szanghajskiej Administracji Sportowej oraz promotorowi Grand Prix Chin, Juss Sports Group za ich ciągłe zaangażowanie i współpracę.”

„Grand Prix Chin było bardzo ważną częścią kalendarza Formuły 1 od 2004 roku i będzie nią nadal w przyszłości.”

„To wspaniała wiadomość dla wszystkich naszych fanów w Chinach i z przyjemnością ogłaszamy tę umowę, w ramach której będziemy ścigać się w Szanghaju do 2025 roku” - podkreślił Stefano Domenicali, szef Formuły 1.

„Nasza współpraca z promotorem Juss Sports jest niezwykle silna i nie możemy się doczekać kontynuowania jej. Chociaż wszyscy jesteśmy rozczarowani, że nie mogliśmy włączyć Chin do kalendarza na rok 2022, z powodu panującej pandemii, Chiny zostaną przywrócone do harmonogramu, gdy tylko pozwolą na to warunki.”

Image: © Pirelli Motorsport