Formuła 1 rezygnuje z wyścigów kwalifikacyjnych

Jak potwierdził Ross Brawn, dyrektor zarządzający Formuły 1, zrezygnowano z planów wyścigów kwalifikacyjnych na sezon 2020, ponieważ dwa zespoły zgłosiły weto wobec tej sprawy.

Zgodnie z propozycjami, tylko podczas trzech wyścigów sezonu 2020 planowano wprowadzenie wyścigów kwalifikacyjnych zamiast tradycyjnych kwalifikacji, aby przetestować w praktyce taką koncepcję. Pod główną uwagę wzięte zostały Francja, Belgia i Rosja.

Zawodnicy mieliby przystępować do takich wyścigów według odwróconej kolejności w klasyfikacji generalnej, a ostateczne wyniki decydowałyby o układzie na starcie do głównego wyścigu w niedziele.

Wprawdzie kilka zespołów opowiedziało się za takim rozwiązaniem, lecz ostatecznie nie uzyskano wymaganej jednomyślności.

"Początkowo zespoły twierdziły, że zgodzą się na to, ale potem dwa z nich podniosły ręce na ostatnim spotkaniu, przyznając tym samym, że nie zgadzają się na takie rozwiązanie" - powiedział Ross Brawn w rozmowie ze Sky Sports.

"Myślałem, że będą to fascynujące zawody. Kierowcy byli nieco zdenerwowani, co mogę zrozumieć, ale poprosiliśmy tylko o taką możliwość na trzy wyścigi, aby sprawdzić ten format. Jeśli nie zadziała, podniosą rękę do góry, a jeśli tak, to wspaniale."

"To frustrujące, że nie będziemy w stanie tego dokonać, ale to niestety klasyczny problem z Formułą 1" - dodał.