Formuła 1 z planem zerowej emisji dwutlenku węgla do 2030 roku

Formuła 1 ogłosiła wdrożenie nowego planu, którego głównym założeniem będzie zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do zerowego poziomu do 2030 roku. Inicjatywa ta obejmie zarówno bolidy Formuły 1, jak i wszelkie działania na torze oraz inne operacje związane z tym sportem.

Na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy FIA podjęła się intensywnej pracy z ekspertami ds. zrównoważonego rozwoju, zespołami Formuły 1, promotorami i innymi partnerami, a głównym celem jest uzyskanie bardziej zrównoważonego dla środowiska dalszego rozwoju sportu, a co za tym idzie zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.

Formuła 1 ma ogromny wpływ na innowacje technologiczne, jakie następnie wdrażane są w przemyśle motoryzacyjnym. Między innymi są to obszary dotyczące aerodynamiki, rozwoju bezpieczeństwa, systemu odzyskiwania energii i wiele innych, które pojawiły się w samochodach drogowych oraz innych branżach.

Formuła 1 posiada także wielkie możliwości do przyspieszania postępu i rozwoju technologii zmniejszającej i eliminującej emisję dwutlenku węgla. W przyszłości hybrydowa jednostka napędowa będzie odgrywała kluczową rolę w przemyśle samochodowym, a obecna hybryda w F1 zapewnia większą moc przy mniejszym zużyciu paliwa niż w przypadku jakiegokolwiek samochodu. Dlatego w połączeniu z zaawansowanymi, nienaruszającymi równowagi ekologicznej paliwami oraz systemami odzyskiwania energii, istnieje szansa na dostarczanie hybrydowych jednostek napędowych o zerowej emisji w przyszłości.

Oprócz planów wyeliminowania emisji dwutlenku węgla Formuła 1 zamierza także podjąć się działań zapewniających przejście na ultra-wydajną logistykę, a także zapewnić w pełni odnawialne biura, obiekty i fabryki. Do 2025 roku będzie tyczyło się to także wszelkich wydarzeń związanych z Formułą 1.

Będzie to oznaczało wykorzystywanie odnawialnych materiałów we wszystkich przypadkach, przy jednoczesnym wyeliminowaniu plastików jednorazowego użytku i ponownym wykorzystaniu wszystkich odpadów, poddanych recyklingowi lub kompostowaniu.

Formuła 1 będzie chciała zapewnić także wszystkich kibicom bardziej ekologiczny sposób dotarcia na wyścigi i zapewnienia, że tory oraz wszelkie obiekty będą zapewniały komfort przy jednoczesnym korzystnym wpływie na przyrodę.

"W swojej 70-letniej historii, Formuła 1 była pionierem wielu technologii i innowacji, które pozytywnie wpłynęły na społeczeństwo oraz pomogły w walce z emisją dwutlenku węgla" - powiedział Chasey Carey, dyrektor generalny Formuły 1.

"Od przełomowej aerodynamiki po ulepszone konstrukcje hamulców, postępy zespołów Formuły 1 przyniosły korzyści dla setek milionów samochodów. Niewiele osób wie, że obecny hybrydowy układ napędowy Formuły 1 jest najbardziej wydajny na świecie i dostarcza więcej mocy przy mniejszym zużyciu paliwa i CO2 niż jakikolwiek inny samochód."

"Uważamy, że Formuła 1 może być nadal liderem w branży motoryzacyjnej i współpracować z sektorem energetycznym oraz motoryzacyjnym, aby dostarczyć pierwszy na świecie hybrydowy silnik spalinowy o zerowej emisji."

"Przystępując do pierwszej takiej strategii rozwoju Formuły 1, dostrzegamy kluczową rolę, jaką wszystkie organizacje muszą odegrać w rozwiązaniu tego globalnego problemu. Wykorzystując ogromny potencjał, pasję i dążenie do innowacji przez wszystkich członków społeczności F1, mamy nadzieję, że będziemy mieli znaczący wpływ na środowisko i społeczności w obrębie których działamy."

"Poprzez te działania zmniejszymy emisję CO2 i uzyskamy zerowy jej poziom do 2030 roku" - zakończył.