Formuła E nowym celem PKN Orlen?

Alfa Romeo Racing Orlen / © Motorsport Grand Prix

Koncern paliwowy PKN Orlen zadeklarował dziś, że stawia sobie za cel osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2050.

Deklaracja, która padła dziś z ust prezesa Orlenu, Daniela Obajtka jest tylko pozornie niezwiązana ze światem sportów motorowych. Oznaczać może bowiem, że oczy polskiego giganta petrochemicznego zwrócą się w stronę takich serii wyścigowych jak na przykład Formuła E.

Plan Orlenu jest dwuetapowy. Do roku 2030 koncern ma obniżyć emisję dwutlenku węgla ze swoich rafinerii o 20% a w sektorze wytwarzania energii redukcja ta ma wynieść 33%.

W tej perspektywie czasowej Orlen zamierza zainwestować kwotę blisko 25 miliardów złotych. Inwestycje te mają obejmować działania redukujące wpływ na środowisko (biododatki do paliw, czyste źródła wytwórcze) oraz nowe linie biznesowe.

Zdaniem prezesa, PKN Orlen powinien bez problemów sprostać stawianym sobie ambitnym celom.

„Orlen jest najlepiej przygotowaną do transformacji energetycznej firmą w Polsce” - powiedział dziś podczas forum ekonomicznego w Karpaczu Daniel Obajtek.

Co taka deklaracja może faktycznie oznaczać w kontekście sportów motorowych?

PKN Orlen zagościł w Formule 1 w sezonie 2019, zostając jednym ze sponsorów zespołu Williams, w którym startował wówczas Robert Kubica. Po zakończeniu współpracy Polaka z brytyjskim zespołem, prezes Obajtek dawał jasno do zrozumienia, że w planach koncernu jest pozostanie w Formule 1, na dłuższy czas. Ostatecznie doszło do podpisania umowy sponsorskiej z zespołem Alfa Romeo, dla którego Orlen jest obecnie sponsorem tytularnym.

Nie jest to jednak jedyne zaangażowanie Orlenu w sporty motorowe. Startujący w wyścigach serii DTM, Robert Kubica prowadzi samochód w malowaniu sieci stacji benzynowych Star, należących właśnie do polskiego koncernu.

W świetle dzisiejszych deklaracji dotyczących ograniczenia emisyjności należy spodziewać się, że Orlen będzie poszukiwać także nowych kanałów promowania swoich działań. Wydaje się więc oczywiste, że w świecie sportów motorowych nie ma ku temu lepszego miejsca niż zaangażowanie się w Formułę E.

Potencjalne zaangażowanie Orlenu w elektryczną serię wyścigową mogłoby przybrać różne kształty. Od wsparcia sponsorskiego, do pełnego zaangażowania z własnym zespołem, być może założonym we współpracy z Alfą Romeo.

W jakim stopniu taki scenariusz jest możliwy-nie wiadomo. Nowa strategia reklamowa Orlenu podpowiada jednak, że pewne działania mogą być już podjęte. Logo koncernu w mediach społecznościowych zmieniło bowiem swój kolor na biało - zielony, a na wybranych stacjach benzynowych będzie można niebawem podziwiać replikę Bolidu Alfa Romeo w tegorocznym malowaniu zespołu Alfa Romeo Racing Orlen.

Rozważyć należy także inny scenariusz. Być może Orlen planuje dołączyć do elitarnego grona producentów paliwa dla Formuły 1, wykorzystując nowe technologie oparte na biododatkach. Taki scenariusz nie wyklucza zaangażowania w Formułę E i również można uważać go za prawdopodobny.

Kubica w Formule E?

Zanim doszło do podpisania umowy Kubicy z Alfą Romeo, co jakiś czas pojawiały się pogłoski o możliwym starcie Polaka w Formule E. Prezes Obajtek deklarował wówczas, że Orlen będzie wspierać krakowianina niezależnie od tego, w jakiej serii będzie startować w przyszłości.

Być może jednak nowa strategia emisyjna Orlenu będzie ważnym czynnikiem do podjęcia faktycznych starań nie tylko o zaangażowanie koncernu, ale także transfer Kubicy do tej intensywnie rozwijającej się serii wyścigowej.

 

 

Image: © Motorsport Grand Prix