Formuła E od sezonu 2020/21 ze statusem mistrzostw świata

Formuła E od sezonu 2020/21 ze statusem mistrzostw świata

Światowa Rada Sportów Motorowych przyznała status mistrzostw świata Formule E, który będzie obowiązywał od sezonu 2020/21. Jean Todt, prezydent FIA oraz prezes Formuły E Alejandro Agag podpisali porozumienie w centrali Międzynarodowej Federacji Samochodowej w Paryżu.

Formuła E wciąż nabiera tempa i mocno się rozwija, co jest widoczne po kolejnych producentach samochodów, którzy dołączają do serii wyścigowej, ścigającej się w centrach największych miast świata. BMW, Porsche i Mercedes-Benz rywalizują wraz z Audi, Jaguarem, DS Automobiles, NIO, Penske, Nissanem i Mahindrą, poszerzając tym samym listę głównych producentów, dla których Formuła E stanowi nieodpartą wizytówkę technologiczną.

Elektryczna seria będzie tym samym piątą ze statusem mistrzostw świata i pod rządami FIA. Od siódmego sezonu, czyli 2020/21, Mistrzostw Świata Formuły E będą częścią najwyższego poziomu w usankcjonowanej hierarchii FIA i dołączą do Formuły 1, WRC, FIA WEC oraz Rallycrossu.

"Stworzenie i rozwój Formuły E było wielką przygodą. Jestem dumny, że dzisiaj potwierdzamy status mistrzostw świata FIA" - powiedział prezydent FIA, Jean Todt.

"Odkąd rozpoczęliśmy tę podróż, Formuła E bez wątpienia odnosiła coraz większe sukcesy. W krótkim czasie seria okazała się istotna dla przemysłu motoryzacyjnego, a dwóch kolejnych głównych producentów samochodów dołączyło do niej na początku bieżącego sezonu, zwiększając ich całkowitą liczbę do dziesięciu."

"Zaangażowanie i profesjonalizm tych producentów oraz ich zespołów znajduje odzwierciedlenie w jakości listy kierowców, która poprawia się z każdym sezonem."

"Od pierwszego wyścigu w Pekinie w 2014 roku, a następnie po każdym wyścigu E-Prix, Formułą E udowodniła, że koncepcja najnowocześniejszych wyścigów elektrycznych działa. Z całego serca witam Formułę E jako najnowsze mistrzostwa świata FIA."

Prezes Formuły E, Alejandro Agag, dodał: "Zawsze naszą ambicją było zostać mistrzostwami świata FIA. Wszystko, co zrobiliśmy i dostarczyliśmy do tego momentu, działało w kierunku tego konkretnego momentu. Osiągnięcie tego wyczynu i przyznanie statusu mistrza świata FIA zwiększa wiarygodność tego, co już jest pełnoprawną formułą wyścigową i spektakularnym produktem sportowym."

"Ta umowa i ogłoszenie naprawdę stawia Formułę E na najwyższym poziomie w międzynarodowych wyścigach bolidów jednomiejscowych. To był ogromny wysiłek i zaangażowanie wielu osób, a nie byłoby to możliwe bez wsparcia prezydenta FIA Jeana Todta oraz federacji oraz poświęcenia i zaangażowania ze strony naszych zespołów i partnerów."

"Teraz możemy powiedzieć, że to zrobiliśmy. Jednak to dopiero początek nowego rozdziału pod hasłem Mistrzostwa Świata Formuły E."