Formuła E potwierdza pierwszy w historii nocny wyścig w Ad-Dirijji

E-Prix Ad-Dirijji / © Formula E

Formuła E potwierdziła, że trzecia i czwarta runda siódmego sezonu Mistrzostw Świata FIA odbędzie się pod osłoną nocy.

Formuła E, idąc ścieżką F1, również zorganizuje nocny wyścig, a całe wydarzenie będzie miało miejsce na dwu i półkilometrowym torze w mieście Ad-Dirijja otoczonym pustynią, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wraz z trzecią wizytą na Bliskim Wschodzie włodarze serii zdecydowali się na rywalizację pod osłoną nocy. Podkreślając dążenie do zmniejszenia konsumpcji energii, tor oświetlą reflektory wykonane w technologii LED, które jak podaje Formuła E, zaoszczędzą do 50% prądu w porównaniu do żarówek innego typu.

Seria uważa, że Arabia Saudyjska jest idealnym parterem w dążeniu do niezależności od paliw kopalnych i bycia samowystarczalnym poprzez odnawialne źródła energii, czego przykładem jest Vision 2030. Jest to projekt, który ma na celu zmniejszenie zależności Arabii Saudyjskiej od ropy naftowej przed 2030 rokiem.

"Jesteśmy bardzo dumni z faktu, że możemy współpracować z Arabią Saudyjską przy organizacji pierwszego nocnego wyścigu Formuły E. Jestem przekonany, że wyścig będzie spektakularny i doprowadzi do stylu rywalizacji, jakiego wcześniej nie widzieliśmy" - powiedział Alberto Longo, współzałożyciel i dyrektor generalny Formuły E.

"Podobnie jak we wszystkim, co robimy, naszą pierwszą myślą było wprowadzenie w życie naszej wizji sportu w sposób zrównoważony. Zanim wprowadzimy innowacje do naszego produktu wyścigowego, musimy mieć pewność, że jesteśmy w stanie utrzymać standardy zrównoważonej praktyki, za którą jesteśmy odpowiedzialni."

Tak o kolejnej wizycie Formuły E na Półwyspie Arabskim wypowiedział się minister sportu oraz książę Abdulaziz Bin Turki AlFaisal Al Saud: "W 2018 roku starożytne, historyczne miasto Dirijja zapisało się w historii jako gospodarz pierwszego w pełni elektrycznego wyścigu na ulicach tego regionu. Ten debiut wywołał tyle radości oraz energii w naszej sportowej podróży i był jednym z wielu głównych wydarzeń sportowych, które od tego czasu zainspirowały naszych ludzi oraz pomogły rzucić światło na masową transformację Arabii Saudyjskiej w ramach wizji Vision 2030."

"W 2019 roku Dirijja jako pierwsza zorganizowała dwa wyścigi w jeden weekend i teraz po raz kolejny przejdziemy do historii sportu. To bardzo dobrze, że miejsce tak starożytne będzie prezentować najnowsze osiągnięcia w dziedzinie zrównoważonej technologii, ponieważ Dirijja zapala się, by świecić jasno dla świata."

"Czekamy na dramatyczne wyścigi i niesamowite sceny, które na pewno odbędą się w blasku świateł."

Dwa nocne wyścigi o E-Prix Ad-Dirijji zostały zaplanowane na 26-27 lutego 2021 roku.

Image: © Formula E