Formuła E prezentuje drugi samochód bezpieczeństwa

Mini Electric Pacesetter / © Formula E

Formuła E przedstawiła drugi samochód bezpieczeństwa, który wraz z BMW i8 Roadster będzie kierował stawką w razie incydentów na ulicznych torach. Mini Electric Pacesetter zastąpi BMW podczas wybranych rund mistrzostw, jak ma to miejsce w F1 z Astonem Martinem Vantage i Mercedesem AMG GT R.

Nowe auto jest częścią sportowego segmentu Mini, John Cooper Works (JCW). W porównaniu do modelu drogowego samochód uległ modyfikacjom pod względem wydajności. Masa auta została zmniejszona o około 130 kilogramów, między innymi dzięki zastąpieniu normalnego wnętrza klatką z dwoma kubełkowymi siedzeniami. Do konstrukcji dodano również części aerodynamiczne, zwiększające przyczepność, a co za tym idzie możliwości auta na torze.

Mini Electric Pacesetter prawdopodobnie pojawi się na węższych obiektach, gdzie mniejszy rozstaw osi pomoże w pokonywaniu ostrych zakrętów, a maksymalna prędkość nie będzie miała największego znaczenia. Jak mogliśmy zauważyć podczas zeszłych sezonów, samochód bezpieczeństwa w porównaniu do F1 nie jeździ na granicy wytrzymałości, więc osiągi hatchbacka Mini nie powinny być problemem.

„Formuła E i Mini znane są z tego, że są oryginalne, nieprzewidywalne i dostępne dla każdego. Łączy nas postępowy, globalny sposób myślenia oraz zaangażowanie w całkowicie elektryczną przyszłość” - powiedział dyrektor zarządzający Formuły E, Jamie Reigle.

„Z niecierpliwością czekamy, aby zobaczyć, jak Mini prowadzi stawkę po ulicach kultowych miast, gospodarzy Formuły E, demonstrując dynamiczne osiągi i miejski urok pojazdów w pełni elektrycznych.”

„Już w Mini Electric pokazaliśmy, jak dobrze radość z jazdy łączy się z elektromobilnością. Mini Electric Pacesetter, inspirowany JCW, idzie jednak o krok dalej i łączy charakter marki John Cooper Works z elektromobilnością” - dodał szef marki Mini, Bernd Körber.

„Ta ekstremalna wersja Mini Electric została opracowana jako samochód bezpieczeństwa w Formule E, a więc wyraźnie nie jest przeznaczona do jazdy po drogach publicznych. Ujawnia to jednak jeden z kierunków, który moglibyśmy obrać przy elektryfikacji marki JCW. Dla mnie przesłanie jest jasne: elektryfikacja i John Cooper Works są znakomitym duetem.”

Mini Electric Pacesetter
Image: © Formula E