Formuła E rozpoczyna serię wyścigów wirtualnych

Formuła E rozpoczyna serię wyścigów wirtualnych

Już w najbliższą sobotę 18 kwietnia, o godzinie 16:30, zainaugurowana zostanie E-sportowa seria ABB Formula E Race at Home Challenge. Pod tą długą nazwą kryje się dziewięć wyścigów wirtualnych w grze rFactor 2 i gromadzenie środków na walkę z koronawirusem, które zostaną przekazane organizacji UNICEF.

W wyniku pandemii koronawirusa wiele serii wyścigowych zdecydowało się zorganizować wirtualne wyścigi. Ten sam ruch wykonała Formuła E. W wydarzeniu udział wezmą zarówno prawdziwi kierowcy, rywalizujący w elektrycznej serii, jak i najlepsi gracze oraz gwiazdy. Ich zmagania zostaną jednak podzielone – profesjonalni gracze pojadą w zamkniętym dla siebie wyścigu.

Pozostali zawodnicy będą próbowali zakwalifikować się do głównego wydarzenia od poniedziałku do czwartku. Na najlepszych czeka 18 wirtualnych pól startowych. Nie dotyczy to gwiazd i osób związanych z motorsportem, które automatycznie otrzymają przepustkę do sobotniego wyścigu. Nagrodą dla najlepszego gracza będzie możliwość zobaczenia na żywo prawdziwego wyścigu Formuły E.

Elektryczna seria zaproponuje atrakcyjny model ścigania. Kwalifikacje będą tylko jednookrążeniowe, a wyścig zostanie przejechany w formacie Race Royale. Po każdym kolejnym okrążeniu z rywalizacji odpadał będzie ostatni zawodnik w stawce, aż w walce pozostanie dziesięciu kierowców. Najlepsi powalczą na ostatnim, sprinterskim „kółku” o punktowane pozycje. Ostatni wyścig, który zaplanowano na 13 czerwca, będzie punktowany podwójnie – podobnie jak w prawdziwej Formule E.

Pierwszy wyścig, 18 kwietnia, nie będzie zaliczany do klasyfikacji wirtualnych mistrzostw, które stworzy dziewięć wydarzeń. Do rywalizacji użyty zostanie symulator rFactor 2, który zapewnia odczucia z jazdy bardzo zbliżone do bolidów Formuły E. Kolorystyka bolidów będzie identyczna do używanej przez zespoły w sezonie 2019/2020, a arenami zmagań będą ikoniczne tory uliczne, m.in. w Hongkongu czy Monako. Kierowcom dostarczone zostały urządzenia symulacyjne firm Playseat, Fanatec oraz Asus, co zapewni możliwe zbliżone warunki jazdy dla profesjonalnych kierowców FE.

Głównym celem serii jest zebranie funduszy, które zostaną przekazane organizacji UNICEF na zakup sprzętu ochronnego i medycznego, który jest potrzebny w walce z koronawirusem.

Półtoragodzinna transmisja zostanie przeprowadzona kanałach YouTube oraz Twitch Formuły E, a także kontach serii na Facebooku i Twitterze.

Image: © Formula E