Formuła E skorzysta z toru Formuły 1 podczas E-Prix Monako

E-Prix Formuły E / © Formula E

Formuła E potwierdziła, że wykorzysta zaadaptowany tor Formuły 1 Circuit de Monaco podczas siódmej rundy mistrzostw świata tegorocznego sezonu elektrycznej serii.

Rywalizacja o E-Prix Monako, która została zaplanowana na ósmego maja, dojdzie do skutku mimo ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa, które zostały wprowadzone na terenie Francji oraz całego Księstwa.

Dla elektrycznych bolidów nie będzie to pierwsza wizyta w Monte Carlo. Wyścigi na wąskich ulicach miasta położonego nad Morzem Śródziemnym odbywały się podczas pierwszych kampanii serii, jednakże rywalizacja toczyła się na skróconej pętli, która pomijała zakręty Massenet, Mirabeau, a także tunel wraz z szykaną.

Podczas tegorocznej rundy zawodnicy skorzystają z pełnego układu toru o długości 3.32 kilometra, co stało się możliwe dzięki drugiej generacji aut, charakteryzujących się zwiększonymi osiągami i większą pojemnością akumulatorów.

Nitka obiektu nie będzie jednak identyczna, jak ta używana podczas Grand Prix Formuły 1, a wszystko za sprawą zmian w pierwszym zakręcie Sainte Devote oraz przebudowaniu szykany na wyjściu z tunelu.

„Cieszę się, że Mistrzostwa Świata Formuły E powracają do Księstwa” - powiedział Jean Todt, prezydent Międzynarodowej Federacji Samochodowej. „W DNA serii jest rywalizacja na torach ulicznych, a Monako to jeden z najbardziej znanych obiektów o takiej specyfice. Ta dyscyplina ma swoją własną tożsamość, dlatego wspólnie z Formułą E i ACM zaprojektowaliśmy układ, który do niej pasuje.”

Dyrektor mistrzostw Formuły E, Alberto Lando, dodał: „Śledzenie wyścigu Formuły E wokół dłuższej wersji najbardziej historycznego toru wyścigowego na świecie będzie kolejnym wielkim kamieniem milowym w Mistrzostwach Świata elektrycznej serii.”

„Pod wieloma względami ten tor jest stworzony dla Formuły E - jest to szybka oraz wąska pętla, która stwarza wiele okazji do wyprzedzania, a kierowcy będą mogli przetestować zarządzanie energią na ostrych podjazdach oraz szybkich odcinkach.”

„FIA i ACM pozwalają nam ścigać się na zakrętach przesiąkniętych tradycją sportów motorowych i jesteśmy zaszczyceni, że Formuła E będzie tworzyć własną historię ósmego maja.”

Pętla E-Prix Monako 2021 / © Formula E
Image: © Formula E