Francesco Bagnaia w fabrycznym zespole Ducati w sezonie 2021

Francesco Bagnaia / © Pramac Racing

W ostatni dzień września Ducati ogłosiło, że Francesco Bagnaia dołączy do fabrycznego zespołu w sezonie 2021. Kontrakt Włocha opiewa jedynie na rok.

O ile dni Danilo Petrucciego w Ducati wydawały się policzone, tak ekipa liczyła, że uda jej się dojść do porozumienia z Andreą Dovizioso, który w trzech ostatnich latach zostawał wicemistrzem świata. Włoch jednak postanowił sam zrezygnować i tuż przed GP Austrii ogłosił swoją decyzję. Tym samym zespół musiał poszukać alternatyw.

Najbardziej pożądanymi kandydatami byli Francesco Bagnaia, który od zeszłego sezonu reprezentuje barwy Pramac Racing oraz Johann Zarco (Avintia). Obaj przedłużyli swoje kontrakty z Ducati, jednak nie było wiadomo, w jakich konkretnie ekipach będą startować w kolejny sezonie. Włosi chcieli więc jak najdłużej obserwować poczynania tej dwójki i na podstawie wyników podjąć ostateczną decyzję.

Kluczowe okazały się dwie rundy na torze w Misano. Tutaj z bardzo dobrej strony pokazał się Francesco Bagnaia, który w GP San Marino po raz pierwszy stanął na podium (zajął drugie miejsce – przyp. red.), a w GP Emilii-Romanii był jeszcze szybszy i niewiele brakowało, a odniósłby zwycięstwo. Ubiegłoroczny debiutant przewrócił się jednak na 21. okrążeniu. 

Jego dyspozycja nie przeszła więc obojętnie szefostwu Ducati, które postanowiło dać mu szansę startów w fabrycznej ekipie. Tym samym od sezonu 2021 jej barwy reprezentować będą Francesco Bagnaia i Jack Miller. W przypadku Włocha kontrakt opiewa na rok, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostanie przedłużony do końca sezonu 2022.

„Wyścigi to rozwijający się inkubator zaawansowanych technologii, który jest fundamentalną częścią naszej firmy. Ważne jest, aby wciąż inwestować w badania oraz rozwój i nie bać się wprowadzać innowacji i odnowień, aby odnieść sukces” – mówił Claudio Domenicali, CEO Ducati Motor Holding.

„Dlatego jestem zachwycony włączeniem młodych i utalentowanych zawodników, którzy sprawiają, że patrzymy w przyszłość z optymizmem i ciągłym pragnieniem doskonalenia się”.

„Jack Miller i Pecco Bagnaia pokazali w tym roku, że potrafią wykorzystać potencjał naszego motocykla Desmosedici GP i zapracowali  na tę szansę. Ich przejście do oficjalnego zespołu z Pramac Racing Team, w którym obaj dorastali, jest dowodem skutecznej współpracy, która łączy nas z zespołem Paolo Campinotiego, któremu chciałbym podziękować” – dodał Domenicali.

Image: © Pramac Racing