Franz Tost o Mazepinie: Z krowy nie da się zrobić tygrysa

Franz Tost - Scuderia AlphaTauri / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Franz Tost przyznał, że w przeciwieństwie do Schumachera i Tsunody, Nikita Mazepin nie robi na nim żadnego wrażenia.

Obecny szef ekipy AlphaTauri współpracował z wieloma debiutantami, wśród których wymienić można takie nazwiska jak Sebastian Vettel, Daniel Ricciardo, Max Verstappen, Carlos Sainz czy Pierre Gasly.

W sezonie 2021 będziemy mogli zobaczyć trzech nowych kierowców. Szeregi ekipy z Faenzy zasilił Yuki Tsunoda, natomiast zespół Haas postanowił całkowicie odmłodzić swój skład, zatrudniając Micka Schumachera oraz Nikitę Mazepina.

Zdaniem Austriaka to właśnie urodzony w Moskwie 21-latek jest najmniej obiecującym zawodnikiem z wymienionej trójki.

„Mógłbym być brutalny i powiedzieć, że z krowy nie da zrobić się tygrysa” – powiedział Franz Tost w wywiadzie dla magazynu Auto Motor und Sport.

„Ostatecznie wszystko zależy od tego, czy kierowca potrafi używać mózgu siedząc w kokpicie. W trakcie mojej długiej kariery w sportach motorowych zauważyłem, że wygrywać mogą ci, którzy są inteligentni, wiedzą co robią i potrafią się zachować.”

Znacznie lepszą reputacją w oczach szefa Scuderii AlphaTauri cieszą się pozostali juniorzy. Syn Michaela Schumachera zaimponował mu swoim systematycznym i spokojnym podejściem, natomiast reprezentant z kraju kwitnącej wiśni udowodnił, że potrafi szybko przystosować się do nowych warunków.

„Mamy teraz kilku młodych chłopaków, którzy są świetni. Oprócz Micka i Yuki jest jeszcze Robert Shwartzman. Całą tę trójkę oceniam bardzo wysoko. To oni będą kształtować przyszłość Formuły 1.”

„Mick nie jest typem zawodnika, który wsiadając do samochodu natychmiast podejmuje ryzyko. Robi wszystko krok po kroku, upewniając się, że ma wszystko pod kontrolą. Wszystko sprawdza, a potem spokojnie przyswaja dalszą wiedzę. Jest w tym naprawdę świetny i moim zdaniem znakomicie sobie poradzi.”

„Tsunoda przyjechał do Europy prosto z Japonii, nie znając żadnego z tutejszych torów. Poza tym nasz styl życia jest zupełnie inny. To musiał być dla niego prawdziwy szok kulturowy, ale to, jak sobie z tym wszystkim poradził i jakie osiągał wyniki, było dla mnie czymś wyjątkowym.”

„Od razu wie co robić. Jest bardzo dobry na hamowaniu i ma rewelacyjne wyczucie, szczególnie w szybkich zakrętach. Jeżeli tylko nasz samochód okaże się konkurencyjny, to jestem pewien, że Yuki zgotuje nam kilka niespodzianek.”

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool