Franz Tost: To był fantastyczny występ Yukiego

Yuki Tsunoda - Scuderia AlphaTauri / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Franz Tost, szef zespołu AlphaTauri, nie krył swojego podziwu po „fantastycznym występie” Yukiego Tsunody, który w Grand Prix Azerbejdżanu minął linię mety w pierwszej dziesiątce.

Nic nie zapowiadało dobrego występu Japończyka. Treningi kierowca włoskiej stajni zakończył na czternastym, dziesiątym i ósmym miejscu, a jego kwalifikacje skończyły się, gdy wjechał w barierkę w zakręcie numer trzy.

Tsunoda, po starcie z siódmego pola, starał się zachowawczo prowadzić swój samochód, dzięki czemu uniknął wszelkich wypadków i awansował o jedną lokatę. Jednak po restarcie rywalizacji, związanej z kraksą Verstappena, stracił jedną pozycję, ostatecznie kończąc wyścig na siódmym miejscu.

„Do momentu czerwonej flagi było całkiem nieźle. Dobrze ruszyłem podczas restartu, ale byłem w złym miejscu na torze - starałem się, jak mogłem i pojechałem agresywnie, ale szczerze mówiąc, nie mogłem uniknąć utraty dwóch miejsc” - powiedział po wyścigu młody kierowca.

„Nie wiem jak tego uniknąć. Jeśli wezmę pod uwagę wszystkie pozytywy, to nie było źle, ale jestem naprawdę zły na ostatnie okrążenie.”

Mimo złych odczuć Tsunodyt jego szef inaczej zinterpretował ostatni weekend. Po wyścigu Franz Tost nie krył swojego podziwu.

„Muszę przyznać, że Yuki wykonał fantastyczną robotę. Miał wypadek w trzeciej sesji kwalifikacji, ale takie momenty zdarzały się nawet bardziej doświadczonym kierowcom” - powiedział Austriak.

„Jego tempo wyścigowe w pewnych momentach było niewiarygodne. Martwiłem się, że coś się wydarzy, ponieważ był naprawdę szybki.”

„Jest na bardzo dobrej drodze. Myślę, że w drugiej połowie sezonu, gdy nabierze trochę doświadczenia, zwłaszcza na torach, które zna, będzie osiągał dobre wyniki.”

„Nie możemy zapominać, że był to jego pierwszy raz w Baku. Oczywiście w Bahrajnie zdobył dwa punkty, ale znał ten tor z Formuły 2. Dodatkowo testowaliśmy tam nasz bolid i tam szukaliśmy dobrych ustawień.”

„Przyjechaliśmy do Baku, czyli na tor, na którym nigdy nie jeździł. Od razu się z nim oswoił, a następnie zakwalifikował się na siódmym miejscu i ukończył wyścig na siódmej lokacie.”

„Dla mnie Yuki wykonał niesamowitą pracę i to był fantastyczny występ z jego strony.”

„Musimy popracować nad kilkoma rzeczami - wiemy o tym - ale jestem przekonany, że wszystko nam się uda, ponieważ [Yuki] to super talent” - podsumował Tost.

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool