Frédéric Sausset ze swoją akademią na Road To Le Mans 2019

Frédéric Sausset ze swoją akademią na Road To Le Mans 2019

Podczas The Road To Le Mans trzech niepełnosprawnych sportowców zasiądzie za kierownicą #84 Ligier JSP3-Nissan, reprezentując barwy La Filière Frédéric Sausset.

Zespół ten został założony przez Sausseta celem wspierania sportowców z niepełnosprawnościami w świecie motorsportu oraz wzięcia udziału w 24h Le Mans w 2020 roku.

W 2012 roku podczas wakacji we Francji doszło do zdarzenia, które na zawsze zmieniło życie Sausseta. Biznesmen zranił się w rękę, co doprowadziło do śmiertelnej infekcji - plamicy piorunującej. Jedyną szansą na ratunek była amputacja nóg i rąk. Mimo to Francuz postanowił wystartować w 24h Le Mans 2016 za kierownicą specjalnie zaprojektowanej maszyny - Morgan LMP2. Zespół w składzie Frederic Sausset, Christophe Tinseau, Jean-Bernard Bouvet ukończył wyścig na 38. miejscu.

Teraz Sausset postanowił zarządzać własnym zespołem. Na kierowców zostali wyznaczeni Takuma Aoki (Japonia), Snoussi Ben Moussa (Francja) i Nigel Bailly (Belgia).

Road To Le Mans będzie składać się dwóch  55-minutowych wyścigów na legendarnym Circuit de la Sarthe. Będzie on też swego rodzaju zapowiedzią 24-godzinnego klasyka. Dla La Filière Frédéric Sausset jest to idealna okazja do sprawdzenia swoich możliwości odnośnie przyszłorocznego startu.

Frédéric Sausset: „Wyścigi samochodowe na tak wysokim poziomie coraz częściej uwzględniają nasze różnice. W rzeczywistości jest to jeden ze sportów, w którym bardzo rzadko osoby niepełnosprawne konkurują z pełnosprawnymi. Jestem naprawdę dumny z tego, że prowadzę pierwszy zespół na świecie, który pozwala czołowym niepełnosprawnym kierowcom brać udział w tych wydarzeniach, wraz z najlepszymi zawodnikami na świecie. Z La Filière Frédéric Sausset dążymy do celu wyznaczonego po naszym starcie w 2016 roku i chciałbym szczególnie podziękować Pierre'owi Fillonowi, Vincentowi Beaumesnilowi i Gérardowi Neveu za wiarę w nas. Nie mamy zamiaru ich zawieść, więc do zobaczenia na Le Mans z naszym #84!”

Pierre Fillon - Prezes Francuskiego Automobilklubu (ACO): „24-godzinny wyścig Le Mans jest idealnym poligonem doświadczalnym dla każdego rodzaju innowacji w branży motoryzacyjnej. Dla nas w ACO prawdziwym zaszczytem było powitanie i pomoc Frédéricowi Saussetowi w jego wyzwaniu odnośnie startu w Le Mans w 2016 roku. Po tej bardzo udanej inicjatywie, która pozostała poza oficjalną klasyfikacją, zobaczymy rywalizujący zespół wyścigowy i niepełnosprawnych kierowców na równi z resztą stawki w wyścigach Road To Le Mans w czerwcu. Przeszli długą drogę i musimy pogratulować Frédéricowi Saussetowi i jego zespołowi. Mogą być pewni wsparcia ACO. Ważne jest, abyśmy mogli udostępnić sport motorowy absolutnie wszystkim”.

Samochód #84 Ligier JSP3-Nissan jest w trakcie uzyskania homologacji.

Tegoroczne The Road To Le Mans zaplanowane jest na 13 i 15 czerwca.