Gasly dość zażenowany byciem na skraju wykluczenia z wyścigu

Pierre Gasly - Scuderia AlphaTauri / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Kierowca AlphaTauri, Pierre Gasly, uważa za żenujące, to ile uzbierał w tym roku punktów karnych, co może skutkować wykluczeniem go z wyścigu Formuły 1.

W ostatnim czasie na konto Francuza wpłynęło aż pięć takich punktów, dokładnie w trakcie weekendów w Japonii, USA i Meksyku. 26-latkowi brakuje jedynie dwóch oczek do osiągnięcia dwunastu, które powodują automatyczne zawieszenie na jeden wyścig.

Punkty karne są usuwane po dwunastu miesiącach od ich otrzymania. Oznacza to, że na pierwsze zmniejszenie swojej puli Gasly może liczyć dopiero 22 maja 2023 roku, gdy zostanie ona zmniejszona o dwa punkty.

„Nie będę kłamał, to bardzo nieprzyjemna i dość delikatna sytuacja” – powiedział kierowca AlphaTauri.

„Pod pewnymi względami jest to również dość zawstydzające, być w sytuacji, w której mógłbym zostać wykluczony z wyścigu po sezonie, jaki miałem, a tak naprawdę, nie czułem, abym był szczególnie niebezpieczny podczas ostatnich dwunastu miesięcy.”

„Zdecydowanie byłaby to surowa kara i było wiele dyskusji z FIA, aby spróbować znaleźć rozwiązanie.”

„Chcę jak najlepiej zakończyć sezon z AlphaTauri. Chcę wziąć udział we wszystkich wyścigach sezonu 2023 i zmaksymalizować wyniki w Alpine. Stawka jest duża, ponieważ nikt nie wie, co wydarzy się w 2023 roku.”

„Mogę skończyć z niesamowitym samochodem, walcząc na przykład o mistrzostwo. Nie mogę ryzykować, że zostanę wykluczony z wyścigu i stracić wszystkie szanse na wygraną. To bardzo trudna sytuacja.”

Wykroczenia Francuza były w tym sezonie różne: spowodowanie kolizji, przekroczenie limitów toru, przekroczenie prędkości w warunkach czerwonej flagi, wypychania innego kierowcy z toru i pozostania zbyt daleko za samochodem bezpieczeństwa.

Przyszłoroczny kierowca Alpine przyznał, że przedyskutował z FIA swoje łagodne wykroczenia, za które dostawał surowe kary.

„Dużo dyskutowałem z FIA, aby znaleźć rozwiązania, ponieważ obecne przepisy są dość surowe dla kierowców” – dodał Gasly.

„Są to dość surowe kary, pomimo tego, że nie zawsze są związane z niebezpieczną jazdą i na pewno kary mają ogromny wpływ na zespół oraz mistrzostwa kierowców.”

„Mam nadzieję na więcej rozmów i znalezienie rozwiązania w ten weekend, aby uniknąć głupiej sytuacji, w której zostanę wykluczony z wyścigu, a to byłoby dla mnie straszne.”

„To nie jest Formuła 1, jaką widziałem, dorastając i nie sądzę, że jest to właściwe podejście” – podsumował Francuz.

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool