Gene Haas: Dominacja Mercedesa zabija prawdziwy sens F1

Gene Haas - Haas F1 Team / © Haas F1

Gene Haas uważa, że ekipa Mercedesa zabija prawdziwy sens F1, ponieważ ich dominacja znacznie obniża jakość całego widowiska.

W rozmowie z serwisem Racer właściciel stajni z Kannapolis przyznał, że obecna rywalizacja w mistrzostwach mija się z celem, gdyż z góry wiadomo, kto wygra każdy wyścig.

„W 2020 roku Ferrari miało mniejszą moc, było więc oczywiste, że wszystkie ekipy korzystające z ich silnika będą tracić w stosunku do Mercedesa, Hondy i Renault” – powiedział Amerykanin.

„Nasza łódka jest przywiązana do statku Ferrari. Kiedy oni płyną powoli, my przemieszczamy się jeszcze wolniej. Nie możemy z tym zbyt wiele zrobić.”

„Nie mamy kontroli nad częściami, jakie od nich dostajemy. Wierzymy, że potrafią rozwiązać ten problem. Tak samo jak Honda i Renault, czyli każdy, kto musi gonić Mercedesa.”

„Zbudowali niezwykle wydajny, oszczędny i trwały silnik, przez co żaden zespół nie może się do nich zbliżyć” – dodał.

„Moim zdaniem zabiło to sens Formuły 1. Przewaga mocy pozwoliła Mercedesowi osiągnąć pełną dominację w tym sporcie. Nikt nie chce brać udziału w mistrzostwach, gdzie z góry wiadomo, kto wygra każdy pieprzony wyścig. To staje się po prostu nudne.”

Haas wyjaśnił również, dlaczego jego zespół zrezygnował w ubiegłym roku z wprowadzania poprawek do konstrukcji VF-20.

„W 2018 i 2019 roku wydaliśmy jakieś 20-40 milionów dolarów na nowe pakiety. Za każdym jednak razem, kiedy rozmawiałem z kierowcami, miałem wrażenie, że poprawki nie dawały żadnego efektu. Dlaczego zatem wciąż mieliśmy wydawać na to pieniądze?”

„Jedną z rzeczy, którą natychmiast wyeliminowaliśmy, były właśnie modyfikacje. Byłem przekonany, że w wyniku pandemii sezon 2020 nie dojdzie do skutku, a optymistyczny plan w mojej głowie zakładał, że odbędzie się co najwyżej 4-5 rund. Wprowadzanie aktualizacji do bolidu w trakcie tak krótkiego sezonu mijałoby się po prostu z celem.”

„Ostatecznie wzięliśmy udział w 17 wyścigach. Na przestrzeni sezonu nie wprowadziliśmy żadnych większych poprawek i z tego co wiem, chyba nikt nie zdecydował się na poważniejszy rozwój w ubiegłym roku. Świadczą o tym wyniki, które dobitnie pokazują, że nikt nie był w stanie się znacząco poprawić” – podsumował.

Image: © Haas F1