George Russell partnerem zespołowym Lewisa Hamiltona od sezonu 2022

George Russell - Mercedes AMG Petronas F1 Team / © Williams F1

Zespół Mercedes AMG Petronas F1 potwierdził podpisanie umowy z Georgem Russellem, który od sezonu 2022 będzie rywalizował wraz z Lewisem Hamiltonem i bronił barw ekipy z Brackley.

Brytyjczyk, mistrz Formuły 2 oraz serii GP3, zadebiutował w F1 z początkiem 2019 roku i przez trzy kolejne sezony ścigał się z ekipą Williams Racing, współpracując z Robertem Kubicą, a także Nicholasem Latifim.

Uczestnik juniorskiego programu Mercedesa, podczas Grand Prix Shakiru w 2020 roku, zastąpił Lewisa Hamiltona, zbliżając się do jednego ze swoich celów, zwycięstwa w Grand Prix, jednak błędy ekipy wyeliminowały go z walki o wygraną.

Zespół prowadzony przez Toto Wolffa uznał jednak, że szybkość kierowcy z King’s Lynn, zdobyte doświadczenie oraz pokora to odpowiednie cechy do zasilenia składu, który potwierdził jego angaż od kampanii 2022.

„To wyjątkowy dzień dla mnie osobiście i zawodowo, ale także dzień mieszanych emocji” - powiedział George Russell.

„Jestem podekscytowany i pokorny, że dołączę do Mercedesa w przyszłym roku, co jest ogromnym krokiem w mojej karierze, ale oznacza to również, że pożegnam się z kolegami z zespołu i przyjaciółmi z Williamsa. To był zaszczyt współpracować z każdym członkiem ekipy i reprezentować nazwisko Williams w F1.”

„Odkąd dołączyłem w 2019 roku, niestrudzenie pracowaliśmy, aby iść naprzód i sprowadzić zespół na miejsce, do którego należy. Walczyliśmy o każdą pozycję w kwalifikacjach, każdy punkt i każdą dziesiątą część sekundy. Bez względu na to, jak było ciężko, nikt nigdy się nie poddał i to mnie inspiruje każdego dnia.”

„Uwielbiam każdą chwilę w tym, co określiłbym jako prawdziwy zespół wyścigowy i będę naciskał mocniej niż kiedykolwiek, aby upewnić się, że zakończymy naszą historię w najlepszy możliwy sposób.”

„Patrząc w przyszłość, skłamałbym, gdybym powiedział, że nie jestem absolutnie podekscytowany. To ogromna szansa, którą chcę złapać obiema rękami. Jednak nie mam złudzeń, co do skali wyzwania; to będzie stroma krzywa uczenia się. Valtteri ustawił wysoko poprzeczkę, zdobywając zwycięstwa, pole position i pomagając zdobywać wiele mistrzowskich tytułów” - kontynuował Brytyjczyk.

„Moim celem musi być nagrodzenie zaufania, jakim obdarzyli mnie Toto, zespół i zarząd, zapewniając, że odegram swoją rolę w kontynuowaniu tego sukcesu i chcę, aby moi nowi koledzy byli dumni. Oczywiście jeden z tych nowych kolegów z zespołu jest moim zdaniem najlepszym kierowcą wszechczasów.”

„Przyglądałem się Lewisowi, odkąd byłem w gokartach, a możliwość uczenia się od kogoś, kto stał się wzorem do naśladowania, zarówno na torze, jak i poza nim, może przynieść mi tylko korzyści jako kierowcy, profesjonaliście i człowiekowi.”

„Jak na razie jednak mam jeszcze dziewięć wyścigów jako kierowca Williamsa i chcę się upewnić, że będą to najlepsze starty w moim wykonaniu w zespole. Wtedy i tylko wtedy będę mógł zwrócić uwagę na 2022 rok.”

„Ogromne podziękowania dla Williamsa, Mercedesa i wszystkich, którzy wspierali mnie w dotarciu do miejsca, w którym dzisiaj jestem. Nie mógłbym tego zrobić bez każdego z was” - podkreślił Russell.

Image: © Williams F1