George Russell ukarany za zignorowanie podwójnych żółtych flag

George Russell - Williams Racing / © Williams F1

Komisja sędziowska postanowiła być bezwzględna dla George’a Russella, który za zignorowanie podwójnych żółtych flag będzie przesunięty do wyścigu o GP Wielkiej Brytanii o pięć pozycji.

George Russell podczas sesji kwalifikacyjnej na torze Silverstone podtrzymał swoją dobrą passę i trzeci raz z rzędu wywalczył awans do drugiej części czasówki. Kwestią sporną było jednak zachowanie Brytyjczyka podczas okresu podwójnej żółtej flagi, której autorem był Nicholas Latifi. Kierowca Williamsa wówczas nie zastosował się do żadnych z przekazywanych/wyświetlanych komunikatów, co nie pozostawiło sędziom żadnych wątpliwości i postanowili ukarać miejscowego zawodnika pięcioma karnymi pozycjami na starcie do wyścigu o GP Wielkiej Brytanii.

Podczas spotkania z kolegium sędziowskim reprezentant zespołu z Grove przyznał, że dostrzegł komunikaty o panującym na torze niebezpieczeństwie, ale w jego polu widzenia wskazany komunikat został odebrany jako ostrzeżenie o pojedynczej żółtej fladze. Dane z telemetrii wykazały, że zawodnik względem poprzedniego okrążenia zwolnił w zaznaczonej części toru, ale redukcja prędkości nie była zbyt optymalna. Russell tłumaczył swoje zachowanie pełną kontrolą nad bolidem, którym mógł wykonać dodatkowe i konieczne działania.

Zespół sędziowski wskazał również w tej sytuacji na błąd zespołu, który nie zachował się należycie. Inżynier wyścigowy George’a Russella powinien w takiej sytuacji poinformować swojego podopiecznego o wystąpieniu podwójnej żółtej flagi oraz nakazać mu przerwania pomiarowego kółka.

Sędziowie ostatecznie uznali, że widoczne komunikaty świetlne były czytelne, a błąd kierowcy został wyceniony na 3 punkty karne oraz pięć karnych pozycji na starcie do jutrzejszego wyścigu.

Image: © Williams F1