George Russell zadowolony z występu w kwalifikacjach za kierownicą bolidu Mercedes

George Russell - Mercedes AMG Petronas F1 Team / © Mercedes AMG Petronas F1 Team / LAT Images

Bardzo niewielką stratę do pole position zanotował w sobotnich kwalifikacjach do GP Sakhiru George Russell, który w ten weekend zastępuje Lewisa Hamiltona za kierownicą bolidu Mercedes.

Brytyjczyk zakończył Q3 na drugiej lokacie, tracąc do zwycięskiego Valtteriego Bottasa 0.026 sekundy. Trzecim najszybszym zawodnikiem kwalifikacji był z kolei Max Verstappen, którego strata do poprzedzającego Russella wyniosła zaledwie 0.030 sekundy. Ze względu na krótki i szybki charakter toru, różnice między kierowcami nie były wielkie.

Dla Russella to debiut za kierownicą mistrzowskiej ekipy w oficjalnych sesjach i mimo dobrych występów w piątkowych treningach i bezbłędnych kwalifikacji, ostatnie dni dla etatowego kierowcy Williamsa były bardzo intensywne.

"Mam tyle do nauczenia się, przystosowania do samochodu, siedzenia, wszystkiego" - powiedział Russell. "Wszystko było po prostu inne i na początku wydawało się zupełnie obce."

"To zupełnie inny sposób jazdy, szczerze mówiąc. Próbuję oduczyć się tego, czego nauczyłem się w Williamsie i na nowo nauczyć się szybkiej jazdy tym samochodem."

"Próbowałem wielu rzeczy w trzecim treningu, gdzie nie poszło mi dobrze, dlatego cieszę się, że mogłem awansować do Q3 po ostatnich treningach."

"Jednak jestem naprawdę zadowolony. Niemal wszystko udało nam się osiągnąć na ostatnim okrążeniu."

"Oczywiście straciłem pole position o dwie setne sekundy, ale gdybyś powiedział mi w zeszłym tygodniu, że za tydzień zakwalifikuję się do wyścigu z drugiej lokaty, nie uwierzyłbym."

"Valtteri przez lata mocno naciskał na Lewisa w kwalifikacjach i myślę, że statystycznie dzieli ich tylko jedna dziesiąta."

"Wszyscy wiemy, jak wspaniały jest Lewis, dlatego zakwalifikowanie się tuż za Valtterim w ostatniej minucie po zaledwie dwóch dniach przygotowań, daje mi satysfakcję. Zobaczymy, co będę w stanie zrobić jutro."

Dla Russella będzie to pierwszy raz, kiedy do wyścigu Formuły 1 wystartuje z pierwszego rzędu, bez rywali przed nim.

"To będzie naprawdę trudne. W kwalifikacjach czuję się najbardziej komfortowo, ponieważ musisz dać z siebie wszystko."

"Jutro potrzebna będzie kontrola, trochę finezji, a ja po prostu nie mam jeszcze doświadczenia. Dam z siebie jednak wszystko."

Image: © Mercedes AMG Petronas F1 Team / LAT Images