Russell zastąpi Lewisa Hamiltona podczas GP Sakhiru

George Russell / © Mercedes AMG Petronas F1 Team / LAT Images

Stajnia z Brackley oficjalnie poinformowała, że George Russell zastąpi w najbliższy weekend Lewisa Hamiltona w kokpicie bolidu Mercedesa.

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazywały, że to Stoffel Vandoorne zastąpi w GP Sakhiru siedmiokrotnego mistrza świata, u którego test na obecność koronawirusa dał wynik pozytywny. Wybór padł jednak na jego rodaka i obecnego reprezentanta ekipy z Grove, który bardzo mocno przymierzany jest do mistrzowskiego zespołu na sezon 2022. 

Co ciekawe, w trakcie bieżącego sezonu Toto Wolff rozmawiał z Claire Williams na temat zwolnienia z kontraktu 22-latka, aby ten mógł w przyszłym roku zostać etatowym partnerem Lewisa Hamiltona. Wówczas taki transfer został zablokowany przez córkę sir Franka Williamsa, która chciała za wszelką cenę zatrzymać w zespole swojego kierowcę jako kartę przetargową w rozmowach z przyszłymi właścicielami. Dorilton Capital, czyli nowi zarządcy brytyjskiego teamu, z uwagi na łączące ich stosunki z Mercedesem, postanowili nie robić większych problemów i dali zielone światło swojemu zawodnikowi, który w najbliższy weekend stanie przed wielką szansą na zdobycie pierwszych punktów w karierze. Dla Russella będzie to również ważny sprawdzian pod kątem przyszłości, gdyż – na co wiele wskazuje – Brytyjczyk zastąpi po sezonie 2021 Valtteriego Bottasa.

„Po pierwsze chcę bardzo podziękować wszystkim w Williamsie za to, że dali mi tę szansę” - powiedział Russell.

„W ten weekend będę nosił inny kombinezon, ale nadal jestem kierowcą Williamsa i będę kibicować swojej ekipie na każdym kroku.”

„Dla mnie to świetna okazja, aby nauczyć się czegoś w najlepszym zespole świata i wrócić jako kierowca z jeszcze większą energią i doświadczeniem.”

„Oczywiście nikt nie może zastąpić Lewisa, ale dam z siebie wszystko, od momentu, gdy tylko wsiądę do samochodu. Przede wszystkim życzę mu szybkiego powrotu do zdrowia. Naprawdę nie mogę się doczekać momentu, w którym wyjadę na tor.” 

Szef zespołu Mercedes, Toto Wolff, dodał: "Przede wszystkim chciałbym podziękować naszym lojalnym partnerom z Williamsa za ich współpracę i otwartość umysłu, umożliwiając George'owi ściganie się dla Mercedesa w ten weekend."

"Rozmowy z zespołem Williams były pozytywne i pragmatyczne, a to były kluczowe czynniki w osiągnięciu porozumienia."

"Przejście z Williamsa na W11 nie będzie dla George'a prostym zadaniem, ale jest gotowy na wyzwania i szczegółowo rozumie tegoroczne opony oraz ich osiągi w tej generacji samochodów."

"George pokazał imponującą formę w tym roku z Williamsem, grając instrumentalną rolę w ich wspinaczce w górę stawki, i jestem optymistą, że zapewni dobry występ u boku Valtteriego, który będzie dla niego wymagającym punktem odniesienia."

"Ten wyścig będzie dla nas małym kamieniem milowym, ponieważ po raz pierwszy widzimy, jak członek naszego juniorskiego programu walczy dla fabrycznego zespołu. Mamy zadanie do wykonania w ten weekend, a nasze wysiłki sportowe będą w pełni skupione za Valtterim i George'em, aby zmaksymalizować naszą zespołową punktację."

"Nasze myśli są również z Lewisem, którego będziemy wspierać tak bardzo, jak to tylko możliwe, aby szybko odzyskał zdrowie w okresie samoizolacji." 

Swoją szansę automatycznie dostanie także Jack Aitken, który zasiądzie ze sterami bolidu FW43, zastępując George'a Russella, o czym tutaj: Aitken: W Williamsie czuję się jak w domu

Image: © Mercedes AMG Petronas F1 Team / LAT Images