Giovinazzi: Pomimo nowych regulacji technicznych Alfa zrobiła duży krok naprzód

Antonio Giovinazzi - Alfa Romeo Racing Orlen / © Alfa Romeo Racing Orlen

Antonio Giovinazzi w dużych superlatywach wypowiedział się na temat bolidu Alfy Romeo na sezon 2021, jednocześnie dodając, że nowe regulacje techniczne w żadnym stopniu nie spowolniły tegorocznych aut.

Przed startem kampanii 2021 wszystkie ekipy zostały zobligowane do przeprojektowania dyfuzora i tylnej części podłogi, aby dostosować się do nowych przepisów aerodynamicznych mających na celu zmniejszenie siły docisku.

Ponadto Pirelli wprowadziło zmodyfikowaną konstrukcję opon, które zaprojektowano tak, by mogły poradzić sobie z coraz lepszymi osiągami obecnych samochodów.

Oba te czynniki miały finalnie spowolnić tegoroczne maszyny, ale w rzeczywistości stało się inaczej, co potwierdził Antonio Giovinazzi.

„Nowe przepisy i opony miały doprowadzić do spadku osiągów, ale muszę przyznać, że jest wręcz odwrotnie, ponieważ czułem ogromny postęp” – przyznał kierowca Alfy Romeo.

„Przód samochodu jest znacznie bardziej responsywny, szczególnie w wolniejszych sekcjach, ale na pozostałych typach zakrętów również daje bardzo dobre odczucia. Jak na razie uważam, że wykonana została bardzo dobra robota, ale musimy poczekać do pierwszych kwalifikacji w tym sezonie, aby mieć dokładne wyobrażenie tego, gdzie znajdują się inni.”

Włoch podkreślił również znaczenie nowego silnika Ferrari.

„Jednostka napędowa została znacznie poprawiona, co natychmiast dało się wyczuć.”

„To niewątpliwie pomoże nam zbliżyć się do ekip, które wyprzedziły nas w zeszłorocznej klasyfikacji mistrzostw świata konstruktorów.”

Giovinazzi otwarcie przyznaje, że zdobycie miejsca na podium jest jednym z jego celów na ten sezon.

„Kluczowe jest, aby zespół był gotowy na pewne sytuacje podczas wyścigów. Jednak żeby wykorzystać swoje szanse, potrzeba dobrego samochodu.”

„Przypomnijmy sobie zeszłoroczne zwycięstwo Pierre’a [Gasly’ego] na Monzie i to, jak bardzo mocny był jego bolid, kiedy znalazł się na czele stawki. Bez dobrego rytmu nie byłby w stanie tego dokonać.”

„By móc skorzystać z okazji, trzeba mieć dobry samochód i to właśnie jest nasz cel. Musimy zbliżyć się do środka stawki i być w pełnej gotowości, żeby wykorzystać potencjalne potknięcia rywali” – podsumował.

Image: © Alfa Romeo Racing Orlen