Glickenhaus przed Alpine w trzecim treningu 1000 Miles of Sebring

Glickenhaus Racing #708 / © FIA WEC

Olivier Pla z zespołu Glickenhaus Racing osiągnął najlepszy czas okrążenia podczas finałowej sesji treningowej, pokonując ekipą Alpine Elf #36 oraz najszybszy prototyp LMP2 składu United Autosports USA #22.

Pierwsza połowa czwartkowego treningu okazała się kluczowa dla sprawdzenia swojego tempa przed kwalifikacjami, co bardzo dobrze wykorzystał Francuz, jeżdżący prototypem Glickenhaus 007 LMH, osiągając czas w postaci 1:49.261.

Początkowe tempo wyznaczył jednak Nicolas Lapierre, który przejazdem 1:49.664, wyprzedzał dwie Toyoty i plasował się na pierwszej lokacie, jednak szybszym okazał się Pla, pokonując swojego rywala o 0.403 sekundy.

Trzecia lokata należała tymczasem do zespołu United Autosports #22 i Filipe Albuquerque'a, który od francuskiego składu był wolniejszy o zaledwie 0.081 sekundy, a to pozwoliło utrzymać za sobą Jotę #38 z przewagą 0.235 sekundy.

Czołową piątkę uzupełnił ostatecznie skład Toyoty Gazoo Racing #8 i najszybszy Brendon Hartley, kończąc przygotowania przed United Autosports USA #23, AF Corse #83 oraz siostrzaną ekipą, która była dopiero ósma.

Ostatnia sesja treningowa przed czwartkowymi kwalifikacjami okazała się wymagająca dla Fabio Scherera z polskiego zespołu Inter Europol Competition #34. Szwajcar podczas jednego z okrążeń stracił panowanie nad autem, jednak szybka reakcja pozwoliła wyjść z tarapatów w zakręcie numer dziesięć. Ekipa spod Warszawy zakończyła jazdy z trzynastym czasem w LMP2.

Większe problemy dopadły Jotę oznaczoną numerem #28 i Eda Jonesa, który wjeżdżając w trzeci zakręt, stracił jedno z kół, co zakończyło się utknięciem na torze i wywołaniem pełnej żółtej flagi.

Robert Kubica wraz z ekipą Prema Orlen Team #9 odnotował ósmy wynik w swojej klasie, kończąc przygotowania za plecami WRT #31.

W LMGTE Pro równych sobie nie miał zespół Porsche GT, który ponownie znalazł się na dwóch pierwszych lokatach. Michael Christensen z wynikiem 1:57.448 uplasował się przed Gianmarią Bruni z przewagą 0.224 sekundy, natomiast trzecia ekipa Corvette stracił już ponad sekundę.

Dalszy brak tempa doskwierał kierowcom AF Corse. Włosi zakończyli trzecią sesją z czwartym i piątym wynikiem.

Tempo w LMGTE Am nadawał natomiast Matteo Cairoli z Team Project 1 #46, po przejeździe z czasem 1:58.776, który dał prowadzenie we własnej kategorii, jak również pozwolił wyprzedzić dwa składy z LMGTE Pro.

Czołową trójkę uzupełnili Dempsey-Proton Racing #77 oraz Northwest AMR #98.

Wyniki trzeciej sesji treningowej:

Poz Nr Kierowcy Zespół Klasa Czas Okr Strata
1. 708 O. PLA / R. DUMAS / R. BRISCOE Glickenhaus Racing LMH 1:49.261 17
2. 36 A. NEGRÃO / N. LAPIERRE / M. VAXIVIERE Alpine Elf Team LMH 1:49.664 21 0.403
3. 22 P. HANSON / F. ALBUQUERQUE / W. OWEN United Autosports USA LMP2 1:49.745 22 0.484
4. 38 R. GONZALEZ / A. DA COSTA / W. STEVENS Jota LMP2 1:49.980 25 0.719
5. 8 S. BUEMI / B. HARTLEY / R. HIRAKAWA Toyota Gazoo Racing LMH - H 1:50.169 28 0.908
6. 23 P. DI RESTA / O. JARVIS / J. PIERSON United Autosports USA LMP2 1:50.438 21 1.177
7. 83 F. PERRODO / N. NIELSEN / A. ROVERA AF Corse LMP2 P/A 1:50.449 25 1.188
8. 7 M. CONWAY / K. KOBAYASHI / J. LOPEZ Toyota Gazoo Racing LMH - H 1:50.475 26 1.214
9. 28 O. RASMUSSEN / E. JONES / J. ABERDEIN Jota LMP2 1:51.031 18 1.770
10. 1 L. WADOUX / S. OGIER / C. MILESI Richard Mille Racing Team LMP2 1:51.183 18 1.922
11. 31 S. GELAEL / R. FRIJNS / R. RAST Team WRT LMP2 1:51.367 23 2.106
12. 9 R. KUBICA / L. DELETRAZ / L. COLOMBO Prema Orlen Team LMP2 1:51.402 24 2.141
13. 10 N. MÜLLER / R. CULLEN / M. ROCKENFELLER Vector Sport LMP2 1:51.600 22 2.339
14. 5 D. CAMERON / E. COLLARD / F. NASR Team Penske LMP2 1:51.835 17 2.574
15. 45 S. THOMAS / J. ALLEN / R. BINDER Algarve Pro Racing LMP2 1:52.061 21 2.800
16. 44 M. KONOPKA / M. BECHE / T. VAN DER HELM ARC Bratislava LMP2 P/A 1:52.140 24 2.879
17. 34 J. SMIECHOWSKI / F. SCHERER / E. GUTIERREZ Inter Europol Competition LMP2 1:52.639 22 3.378
18. 41 R. ANDRADE / F. HABSBURG / N. NATO Realteam by WRT LMP2 1:52.949 24 3.688
19. 35 J. LAHAYE / M. LAHAYE / F. HERIAU Ultimate LMP2 P/A 1:53.260 23 3.999
20. 92 M. CHRISTENSEN / K. ESTRE Porsche GT Team LMGTE Pro 1:57.448 18 8.187
21. 91 G. BRUNI / R. LIETZ Porsche GT Team LMGTE Pro 1:57.672 22 8.411
22. 64 T. MILNER / N. TANDY Corvette Racing LMGTE Pro 1:58.693 21 9.432
23. 46 M. CAIROLI / M. PEDERSEN / N. LEUTWILER Team Project 1 LMGTE Am 1:58.776 23 9.515
24. 51 A. PIER GUIDI / J. CALADO AF Corse LMGTE Pro 1:59.005 22 9.744
25. 77 C. RIED / S. PRIAULX / H. TINCKNELL Dempsey - Proton Racing LMGTE Am 1:59.185 23 9.924
26. 98 P. DALLA LANA / D. PITTARD / N. THIIM Northwest AMR LMGTE Am 1:59.233 18 9.972
27. 33 B. KEATING / F. LATORRE / M. SØRENSEN TF Sport LMGTE Am 1:59.382 21 10.121
28. 54 T. FLOHR / F. CASTELLACCI / N. CASSIDY AF Corse LMGTE Am 1:59.811 21 10.550
29. 52 M. MOLINA / A. FUOCO AF Corse LMGTE Pro 1:59.837 23 10.576
30. 777 S. HOSHINO / T. FUJII / C. FAGG D'Station Racing LMGTE Am 2:00.127 22 10.866
31. 56 B. IRIBE / O. MILLROY / B. BARNICOAT Team Project 1 LMGTE Am 2:00.159 21 10.898
32. 88 F. POORDAD / P. LINDSEY / J. ANDLAUER Dempsey-Proton Racing LMGTE Am 2:00.180 23 10.919
33. 85 R. FREY / M. GATTING / S. BOVY Iron Lynx LMGTE Am 2:01.076 16 11.815
34. 71 F. DEZOTEUX / P. RAGUES / G. AUBRY Spirit of Race LMGTE Am 2:01.134 24 11.873
35. 21 S. MANN / C. ULRICH / T. VILANDER AF Corse LMGTE Am 2:01.354 24 12.093
36. 60 C. SCHIAVONI / M. CRESSONI / G. FISICHELLA Iron Lynx LMGTE Am 2:03.517 20 14.256
Image: © FIA WEC