Główny inżynier Red Bulla: Verstappen wciąż może się poprawić

Max Verstappen - Oracle Red Bull Racing / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Zdaniem Paula Monaghana Max Verstappen jest na najlepszej drodze ku temu, aby w czasie sezonu 2023 stać się jeszcze lepszym kierowcą.

Umiejętności Verstappena były widoczne już od pierwszego dnia w kokpicie, a w szczególny sposób, kiedy wygrał swój debiutancki wyścig dla Red Bulla podczas Grand Prix Hiszpanii w 2016 roku.

Holender wielokrotnie doświadczał celebracji na podium po udanych rundach mistrzostw świata między sezonem 2016 a 2022, jednak to kampania 2021 dała 25-latkowi szansę na walkę o koronę dla najlepszego kierowcy globu. Jego bitwa z Lewisem Hamiltonem ujawniła, jakimi zdolnościami dysponuje.

Pierwszy rok całkowicie zmienionych przepisów technicznych przebiegł całkowicie po myśli młodego talentu stajni z Milton Keynes. Zakończył go różnicą blisko stu pięćdziesięciu punktów do Charlesa Leclerca oraz z rekordem w liczbie zwycięstw w jednym sezonie Formuły 1.

Red Bull oczywiście zdaje sobie sprawę z niebywałych umiejętności swojego kierowcy. Najlepszym tego przykładem niech będą słowa głównego inżyniera Czerwonych Byków.

„Max ma niebywały zmysł techniczny. Wykonał masę pracy w tym kierunku jako młodzieniec, często przy wsparciu swojego ojca [byłego kierowcy F1, Josa] i widać w tym jego spuściznę. Jest świadomy tego, o jakiej części samochodu rozmawia i wie, czego chce” – powiedział Paul Monaghan.

„Dzięki temu jego inżynierowie wiedzą, jak przygotować odpowiednio pod niego zbalansowaną i łatwą w prowadzeniu maszynę. Może niekoniecznie przyjemną w prowadzeniu, ale taką dającą się prowadzić. Dba o opony na tyle dobrze, że poradzi sobie w każdej sytuacji.”

Niedawno zakończony sezon uwypuklił mocne strony Verstappena, jeśli chodzi o ściganie. Brytyjczyk uważa jednak, iż zawsze istnieje przestrzeń do poprawy. Aby dwukrotny mistrz świata wrócił jeszcze silniejszy, musi wejść do swojego wnętrza i tam poszukać obszarów, które wymagają udoskonaleń.

„Jego rekord z ostatnich sezonów spędzonych z nami jest po prostu oszałamiający. Nie osiągnąłby tego, gdyby nie był wyjątkowym kierowcą. Oczywiście, że może to poprawić. Istnieją pewne obszary, w których może to zrobić, lecz musi zagłębić się w siebie i pomyśleć, co mógłby zrobić lepiej przez ten sezon. My natomiast musimy dać mu samochód, który zademonstruje jego potencjał” – stwierdził 55-latek.

Zapewne oczy większości sympatyków oraz doświadczonych i uznanych osobistości będą w tym roku zwrócone właśnie na osobę Holendra. Sezon 2023 będzie dla niego nowym wyzwaniem oraz sposobnością do sięgnięcia po trzeci z rzędu tytuł mistrza świata.

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool