Gosia Rdest w gronie kwalifikantek do W Series

Gosia Rdest w gronie kwalifikantek do W Series

Seria W, całkowicie nowa seria wyścigów w bolidach jednomiejscowych tylko dla kierowców płci żeńskiej, opublikowała nazwiska sześciu kolejnych kobiet, które znalazły się w gronie kwalifikantek, które będą rywalizować w sezonie 2019. Drugą polką, obok Natalii Kowalskiej, została Gosia Rdest.

Polka dołączyła do kwalifikantek W Series wraz z Alessandrą Breną, Francescą Linossi, Andreyevą Lyubovą, Ines Taittinger oraz Alexandrą Whitley.

"Szczerze mówiąc, początkowo nie myślałam o możliwości wzięcia udziału w W Series" - przyznała Gosia Rdest. "Skupiam się na wyścigach w klasie GT, z powodzeniem rywalizuję na torze z mężczyznami."

"Jestem obecna na torach wyścigowych już od 10 lat. Jest to na pewno projekt innowacyjny i pionierski, stanowiący bardzo wyraźny moment w historii kobiet w motorsporcie. Z tego właśnie powodu, chciałabym być jego częścią. Być może przekonam się, że to wspaniały pomysł, być może okaże się klapą, ale chciałabym mieć możliwość tworzenia tej historii i obserwacji uczestniczącej."

"To może być niezwykle ważne doświadczenie. Nie ukrywam także, że perspektywa ścigania się ponownie bolidem jednomiejscowym, w dodatku bez konieczności wnoszenia horrendalnego budżetu, okazała się bardzo kusząca. Byłoby to dla mnie z pewnością cenne doświadczenie oraz co tu kryć – po prostu duża przyjemność" - dodała Polka.

"Po uważnej ocenie i przemyśleniu, jesteśmy zachwyceni mogąc powitać Alessandrę, Aleksandrę, Andrejyevę, Francescę, Gosię i Ines w programie selekcji do serii W, który obejmie teraz około sześćdziesiąt ambitnych kierowców płci żeńskiej" - powiedziała Catherine Bond Muir, szefowa W Series.

"Dzięki wyczerpującemu programowi nadzorowanego przez byłego kierowcą Formuły 1, a także podwójnego zwycięzcę 24-godzinnego wyścigu Le Mans Alexa Wurza, planujemy zredukować liczbę kobiet, aby ustalić, które następnie przejdą do głównej rywalizacji w serii W, rozpoczynającej się w Hockenheim w maju 2019 roku."

Gosia swoją przygodę z motorsportem rozpoczęła od kartingu w 2009 roku i już dwa lata później wywalczyła tytuł Mistrza Polski w klasie KF2. Na torach kartingowych startowała także w Czechach, Hiszpanii, Niemczech, Anglii i Włoszech, gdzie wywalczyła między innymi pierwsze miejsce w 21 Trofeo d'Autunno w kategorii KF2, jak również trzecie miejsce w czwartej rundzie Mistrzostw Włoch w Lonato.

Sezon 2013 to już starty w brytyjskich mistrzostwach Formuły 4 BRDC, gdzie była jedyną kobietą w stawce, a sezon zakończyła z nagrodą "Who Zooms Award" za największą ilość wyprzedzeń w sezonie.

Po gościnnych startach w Volkswagen Castrol Cup w 2013 roku, w kolejnym sezonie wystartowała w wyżej wymienionej serii, jak również w rundach VW Scirocco R-Cup na torze Red Bull Ring oraz VW Polo R Cup na torze Buddh International Circuit w Indiach.

Kolejny sezon to już starty w Volkswagen Golf Cup oraz Audi Sport TT Cup, a rok później pierwsze podium w karierze na torze Nurburgring, w drugim sezonie startów w Audi Sport TT Cup, który zakończył się ósmą lokatą w klasyfikacji generalnej.

Polka nie odmówiła także startów w Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. Podczas wrześniowej rundy stanęła na podium oraz wywalczyła tytuł Wicemistrza Polski Hour Race, a pod koniec listopada wystartowała w gościnnie w TCR Portugal na torze Estoril.

Sezon 2017 to ponownie starty w dwóch seriach wyścigowych - ADAC TCR Germany samochodem Audi RS3 LMS oraz trzeci sezon w Audi Sport TT Cup, gdzie już podczas pierwszej rundy stanęła na podium. Rok rozpoczął się dla Gosi jednak od startu w 24-godzinnym wyscigu w Dubaju w klasie TCR, natomiast w maju jako pierwsza kobieta odniosła zwycięstwo w KIA Lotos Race.

Tegoroczny sezon Polka poświęciła na starty w Mistrzostwach Europy GT4, w której rywalizowała w zespole Phoenix Racing i zasiadła za kierownicą Audi R8 LMS GT4 o mocy 495 koni mechanicznych. Gosia prezentowała bardzo dobre tempo podczas całego sezonu, co przyniosło zwycięstwo na torze Hungaroring w klasie Pro-Am.

Zwieńczeniem sezonu 2018 był wyścig w Mistrzostw Świata GT4 w Bahrajnie, gdzie Polka wywalczyła czwarte miejsce w klasie i dziewiąte w klasyfikacji generalnej.