Gosia Rdest wśród piętnastu najszybszych kobiet świata

Gosia Rdest wśród piętnastu najszybszych kobiet świata

Komisje FIA ds. Kobiet w Motorsporcie oraz ds. Kierowców, którym przewodniczyli Michèle Mouton i Tom Kristensen, zaprosili międzynarodową grupę najlepszych kobiet-kierowców do udziału w ocenie poziomu umiejętności kobiet w Motorsporcie. Wśród piętnastki znalazła się też Polka – Gosia Rdest ścigająca się w Mistrzostwach Europy GT4.

Spośród 25 kandydatek wybrano piętnaście kobiet z trzynastu krajów i czterech kontynentów, które łączy jedna pasja – Motorspot. W dniach 28-29 sierpnia 2018 piętnastka wzięła udział w pierwszym Programie Oceny Kobiet-Kierowców na torze Circuito de Navarra w Hiszpanii. Każda z uczestniczek otrzymała tyle samo czasu na torze podczas dwóch dni testowania. Jednego dnia zawodniczki zasiadły za kierownicą bolidu Formuły Renault 2.0, drugiego natomiast miały do dyspozycji GT4 Porsche Cayman.

Wyznaczeni przez FIA specjaliści ds. technicznych i inżynieryjnych porównali osiągi zawodniczek w odniesieniu do okrążeń referencyjnych, ustalonych przez dwóch zawodowych kierowców, oceniając według różnych kryteriów, w tym ogólnej prędkości, informacji technicznych i podejścia, reakcji na zmiany w konfiguracji, spójności i progresji.

Pilot programu został oceniony dobrze i FIA planuje kontynuację w ramach długookresowej strategii Komisji Kobiet w Motorsporcie. FIA zobowiązała się również do zwiększenia liczby kobiet uczestniczących w sportach motorowych. Istotnym krokiem w tym kierunku były testy, pozwalające uzyskać jasny i kompletny obraz potencjału kobiet-kierowców z różnych dyscyplin, biorących udział w międzynarodowych zawodach

Przewodnicząca Komisji FIA ds. Kobiet w Motorsporcie, Michèle Mouton, powiedziała: Nieustannie dążymy do stworzenia nowych możliwości dla kobiet w naszych Mistrzostwach, a ocena ta była ważna, aby zapewnić nam w przyszłości silniejszą pozycję w zespołach i u producentów. Co ciekawe, nie wszystkie kobiety-kierowcy się znały, a także nie miały świadomości, że mają tyle koleżanek na bardzo dobrym poziomie.

Ta inicjatywa była ważna z wielu różnych powodów, a pozytywne wyniki spotkały się z dużym optymizmem na posiedzeniu Komisji FIA Women in Motorsport w tym tygodniu (4 września).

Mam nadzieję, że dodatkowo zachęciliśmy dziewczyny, aby były ambasadorkami naszej sprawy, z dumą noszącymi nasze logo i przekazującymi nasze wartości i misję, nie tylko dla siebie, ale także jako wzór do naśladowania także dla przyszłych pokoleń - dodała.