GP Aragonii: Fabio Quartararo z czwartym pole position w sezonie

Fabio Quartararo - Petronas Yamaha SRT / © Petronas Yamaha SRT

Po pięknym pojedynku pole position do wyścigu o GP Aragonii finalnie wywalczył Fabio Quartararo. W pierwszym rzędzie obok Francuza ustawią się jutro Maverick Vinales i Cal Crutchlow.

Temperatura powietrza przed startem sesji kwalifikacyjnej GP Aragonii wynosiła 19 stopni Celsjusza, natomiast nawierzchnia rozgrzana była do 27. Były to więc najcieplejsze do tej pory warunki.

Q1

Zawodnicy nie zwlekali z wyjazdem na tor i szybko zabrali się do pracy. Po pierwszych przejazdach na czele tabeli znajdował się Bradley Smith, który legitymował się czasem 1:48,954. Drugi był Miguel Oliveira, który okrążenie toru MotorLand Aragon pokonał w 1:49,069.

Na drugim pomiarowym „kółku” zespołową jazdę zaprezentował fabryczny zespół Ducati. Czas 1:48,806 uzyskał Andrea Dovizioso, a jadący za nim Danilo Petrucci 1:48,711. Rezultaty te były jednak o wiele słabsze od tych osiągniętym przez duet Pramaca. Na pierwsze miejsce z wynikiem 1:48,084 awansował bowiem Jack Miller. Trzeci był Francesco Bagnaia (1:48,485), który nieznacznie przegrywał z Bradem Binderem (1:48,478).

W połowie pierwszej części kwalifikacji na dwóch miejscach dających awans do Q2 znajdowali się więc Jack Miller i Brad Binder. O ile Australijczyk miał dość znaczną przewagę, tak reprezentant RPA musiał mieć się na baczności, gdyż rywale byli bardzo blisko. Niewielką stratę mieli bowiem Francesco Bagnaia, Danilo Petrucci i Johann Zarco.

Po powrocie na tor przyspieszył zawodnicy zdecydowanie przyspieszyli. Najpierw czas 1:48,290 uzyskał Andrea Dovizioso i awansował na drugie miejsce. Na ten wynik szybko odpowiedział jednak Brad Binder. Zawodnik KTM-a przejechał świetnie drugą połowę okrążenia MotorLand Aragon i finalnie uzyskał rezultat 1:47,853, który dał mu awans na pierwsze miejsce.

Mimo to zawodnicy Ducati nie składali broni, którzy ponownie wykonywali zespołową pracę. Andrea Dovizioso uzyskał wtedy czas 1:47,752, a jadący za nim Danilo Petrucci odnotował rezultat 1:47,605 i dzięki temu zajmowali dwie pierwsze pozycje.

Na te wyniki zareagować musiał Jack Miller. Australijczyk przejechał bardzo dobre okrążenie i uzyskał czas 1:47,737, dzięki któremu wyprzedził Andreę Dovizioso. Tym samym też Włoch musiał pożegnać się z awansem do finałowego segmentu kwalifikacji i startem z trzynastego pola w niedzielnym wyścigu.

Przegranym był też Brad Binder, który na swoim ostatnim pomiarowym okrążeniu popełnił błąd i jego wyniki był kompletnie niekonkurencyjny.

Wyniki pierwszej części kwalifikacji GP Aragonii: Danilo Petrucci (1:47,605), Jack Miller (+0,132), Andrea Dovizioso (+0,147), Brad Binder (+0,248), Iker Lecuona (+0,400), Johann Zarco (+0,463), Francesco Bagnaia (+0,781), Miguel Oliveira (+0,826), Bradley Smith (+0,951), Tito Rabat (+0,953), Stefan Bradl (+1,561).

Q2

Finałowy segment kwalifikacji do wyścigu o GP Aragonii dość dobrze rozpoczął Franco Morbidelli, który uzyskał czas 1:48,090 i został pierwszym liderem. Szybsi od niego byli jednak Fabio Quartararo i jadący za nim Jack Miller. Francuz odnotował czas 1:47,997, natomiast Australijczyk 1:47,657. Czwarty był natomiast faworyzowany po treningach Maverick Vinales 1:48,104.

Na drugim pomiarowym okrążeniu tempo podkręcił Franco Morbidelli. Włoch stracił jednak 0,002 sekundy do liderującego Jacka Millera. Wynik ten był jednak słaby w porównaniu do tego, jakie okrążenie przejechał Fabio Quartararo. Lider klasyfikacji generalnej pojechał perfekcyjne „kółko” i odnotował rezultat 1:47,296. Jego tempo próbował utrzymać Jack Miller, lecz finalnie uzyskał czas 1:47,413. Na trzecie miejsce przesunął się natomiast Maverick Vinales – 1:47,482. Po chwili Australijczyka i Hiszpana wyprzedził jednak Franco Morbidelli – 1:47,385.

Czołowa czwórka miała dość znaczną przewagę nad resztą stawki, gdyż będący na piątej pozycji na półmetku Cal Crutchlow tracił do Fabio Quartararo 0,476 sekundy. Dalej byli Aleix Espargaro, Joan Mir, Pol Espargaro, Alex Rins, Alex Marquez, Takaaki Nakagami oraz Danilo Petrucci.

Po wymianie opon i powrocie na tor zawodnicy znacząco przyspieszyli. Świetne okrążenie przejechał wtedy Maverick Vinales, który uzyskał czas 1:47,125 i awansował na pierwsze miejsce. Na szóste przesunął się za to Joan Mir – 1:47,679. Szybko pojechał także Cal Crutchlow, który odnotował rezultat 1:47,305 i awansował na trzecią pozycję.

Na kolejnym pomiarowym okrążeniu Maverick Vinales przyspieszył i z czasem 1:47,122 umocnił się na prowadzeniu. To nie był jednak koniec kwalifikacyjnych emocji, gdyż na bardzo szybkich „kółkach” był duet Petronasa. Po świetnych międzyczasach Fabio Quartararo finalnie uzyskał rezultat 1:47,076 i awansował na pozycję lidera. Wynik ten próbował pobić jeszcze Franco Morbidelli, jednak Włoch nie poprawił swojego czasu i ostatecznie ustawi się jutro na czwartej pozycji, za Calem Cruthclowem. Tym samym z czwartego pole position w sezonie mógł cieszyć się Fabio Quartararo.

Piąte miejsce finalnie zajął Jack Miller, szóste Joan Mir, siódme Takaaki Nakagami, ósme Danilo Petrucci, dziewiąte Aleix Espargaro, dziesiąte Alex Rins, jedenaste Alex Marquez, a dwunaste Pol Espargaro. Między braćmi Espargaro doszło też do dziwnego incydentu – zawodnik KTM-a uderzył w tył Aprilii i uszkodził swój motocykl.

Pełne wyniki sesji kwalifikacyjnej wkrótce.

Image: © Petronas Yamaha SRT