GP Aragonii: Suzuki bierze wszystko - Alex Rins zwycięzcą wyścigu, Joan Mir liderem mistrzostw

Alex Rins - Team Suzuki ECSTAR / © Suzuki

Po starcie z 10. pola zwycięstwo w wyścigu o GP Aragonii odniósł Alex Rins. Zawodnik Suzuki obronił się przed Alexem Marquezem (Repsol Honda), który w końcówce rywalizacji był bardzo blisko. Podium uzupełnił natomiast Joan Mir. Trzecia pozycja wystarczyła jednak 23-latkowi do tego, by objąć prowadzenie w klasyfikacji generalnej, gdyż dotychczasowy lider – Fabio Quartararo – nie zdobył żadnego punktu.

Niedziela była zdecydowanie najcieplejszym dniem weekendu wyścigowego na torze MotorLand Aragon. Tuż przed startem niedzielnej rywalizacji o GP Aragonii temperatura powietrza wynosiła 21 stopni Celsjusza, natomiast nawierzchnia była rozgrzana do niespełna 32.

Wydawało się, że najlepiej wystartował Franco Morbidelli, jednak Włoch pojechał szeroko w pierwszym zakręcie i został szybko wyprzedzony przez Mavericka Vinalesa i Fabio Quartararo. Czwarty był Alex Rins, a piąty Jack Miller. Australijczyk stracił jednak tę pozycję na rzecz Joana Mira, który w końcu miał bardzo udany początek rywalizacji. W dziesiątce byli jeszcze Takaaki Nakagami, Andrea Dovizioso, który przesunął się z 13. pola, Alex Marquez i Danilo Petrucci. Start nie wyszedł Calowi Crutchlowowi, który z 3. miejsca spadł na 11.

Pierwszym pechowcem wyścigu o GP Aragonii był Francesco Bagnaia. Włoski zawodnik przewrócił się na trzecim okrążeniu w pierwszym sektorze. Reprezentant zespołu Pramac Racing jechał jednak w końcówce stawki i ani przez chwilę nie imponował tempem.

Początek wyścigu o GP Aragonii zdecydowanie należał do Mavericka Vinalesa, który po czterech okrążeniach miał już 0,7 sekundy przewagi nad Fabio Quartararo. Lider klasyfikacji generalnej musiał mieć się jednak na baczności, gdyż tuż za nim jechał Alex Rins, który wcześniej bez problemu poradził sobie z Franco Morbidellim. Piąty wciąż był Joan Mir, a szósty Jack Miller. Na siódme miejsce awansował natomiast Alex Marquez, który potwierdzał swoją konkurencyjność na torze MotorLand Aragon.

Pod koniec piątego okrążenia wyścigu o GP Aragonii Fabio Quartararo popełnił błąd w ostatnim zakręcie, co szybko wykorzystał Alex Rins. Zawodnik Suzuki w mgnieniu oka odjechał liderowi klasyfikacji generalnej i błyskawicznie odrabiał stratę do Mavericka Vinalesa. „Kółko” później Alex Marquez skutecznie zaatakował natomiast Jacka Millera i awansował na szóste miejsce. Po tym manewrze reprezentant Repsol Hondy szybko odskoczył Australijczykowi i ruszył w pogoń za Joanem Mirem. W tym momencie tracił do niego nieco ponad sekundy.

Wicelider klasyfikacji generalnej nie zamierzał jednak czekać na to aż dogoni go Alex Marquez, więc pięknym manewrem w ostatnim zakręcie wyprzedził Fabio Quartararo i Franco Morbidellego. Duet Petronasa ewidentnie tracił już tempo, bo w mgnieniu oka dojechał do nich reprezentant Repsol Hondy.

Pod koniec ósmego okrążenia wyścigu o GP Aragonii doszło do zmiany lidera. Na czoło wyszedł Alex Rins, który bezproblemowo wyprzedził Mavericka Vinalesa. Zawodnik fabrycznej Yamahy był już bezradny, bo szybko stracił dystans do swojego rodaka, a co więcej zbliżał się do niego Joan Mir. Czołowa trójka musiała się mieć jednak na baczności, bo na czwarte miejsce awansował już Alex Marquez – na dziewiątym okrążeniu Hiszpan bez problemu poradził sobie z Franco Morbidellim.

W połowie wyścigu o GP Aragonii sytuacja na czele nieco się uspokoiła. Emocje były natomiast w dalszej części stawki. Na szóste miejsce awansował bowiem Takaaki Nakagami, który wyprzedził Fabio Quartararo. Francuz miał już problemy z tylną oponą, a co więcej z pewnością czuł ból po upadku z trzeciego treningu. Wykorzystali to więc już chwilę później Jack Miller i Andrea Dovizioso.

Początek czternastego okrążenia przyniósł istotne zmiany w czołówce wyścigu o GP Aragonii. O ile Alex Rins prowadził z nieco ponad sekundową przewagą, tak na drugie miejsce awansował Joan Mir, a na trzecie Alex Marquez. Tym samym na czwarte miejsce spadł Maverick Vinales, który również borykał się z problemami z miękkimi oponami. W międzyczasie już na piętnaste miejsce spadł Fabio Quartararo.

Kolejne cztery okrążenia wyścigu o GP Aragonii nie przyniosły zmian pozycji w czołówce. Zmniejszyła się jednak różnica do prowadzącego Alexa Rinsa. Zawodnik Suzuki miał już tylko pół sekundy przewagi nad duetem Joan Mir – Alex Marquez.

Dziewiętnaste okrążenie na drugim miejscu rozpoczął już jednak zawodnik Repsol Hondy, który wykorzystał błąd Mira. Aktualny mistrz klasy Moto2 szybko odskoczył swojemu redakowi i ruszył w pogoń za Alexem Rinsem. Czwarty wciąż był Maverick Vinales, piąty Franco Morbidelli, szósty Takaaki Nakagami, ósmy Jack Miller, dziewiąty Cal Crutchlow, a dziesiątkę zamykał Johann Zarco. Fabio Quartararo spadł już natomiast na siedemnastą pozycję.

Ostatnie dwa okrążenia zwiastowały pojedynek o zwycięstwo pomiędzy Alexem Rinsem i Alexem Marquezem, gdyż różnica pomiędzy nimi wynosiła mniej niż pół sekundy. Z walki o triumf odpadł już Joan Mir, który do zawodnika Repsol Hondy tracił już blisko dwie sekundy. Co więcej, Hiszpan musiał mieć się na baczności, gdyż tuż za nim był już Maverick Vinales.

Na ostatnim okrążeniu GP Aragonii Alex Marquez nie był jednak w stanie zaatakować Alexa Rinsa, który pojechał bezbłędne „kółko” i odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w sezonie, po starcie z dziesiątego pola. Został też ósmym triumfatorem w tegorocznych mistrzostwach. Podium uzupełnił Joan Mir, który dzięki temu został nowym liderem klasyfikacji generalnej.

W czołowej dziesiątce znaleźli się jeszcze: Maverick Vinales, Takaaki Nakagami, Franco Morbidelli, Andrea Dovizioso, Cal Crutchlow, Jack Miller oraz Johann Zarco.

Pełne wyniki wyścigu wkrótce.

Image: © Suzuki