GP Austrii: Jack Miller najszybszy w niemiarodajnym drugim treningu

Jack Miller - Pramac Racing / © Pramac Racing MotoGP

Jack Miller odnotował najlepszy czas przed wyścigiem o GP Austrii. Australijczyk w końcówce sesji, którą w większości zawodnicy przesiedzieli w garażach, popisał się świetnym okrążeniem na oponach typu slick. Reprezentant zespołu Pramac Racing bezpośrednio wyprzedził duet ekipy KTM Tech3 – Ikera Lecuonę i Miguela Oliveirę.

Pogoda spłatała nie lada figla tuż przed startem drugiej sesji treningowej kategorii MotoGP. Choć pojawił się deszcz, tak tylko niektóre partie toru były mokre. Takie warunki sprawiały, że opony deszczowe ani slicki nie zapewniały komfortowej jazdy. Z tego też względu zawodnicy początkowo niechętnie opuszczali aleję serwisową. Jednym z tych, którzy w pierwszych minutach pojawili się na torze, był Miguel Oliveira. Portugalczyk przejechał jedno pomiarowe okrążenie, na którym uzyskał czas 1:39,484.

Kolejne minuty treningu do wyścigu o GP Austrii mijały, a zawodnicy wciąż przesiadywali w swoich garażach. Na pomiarowe okrążenie zdecydował się jedynie Aleix Espargaro, który na oponach deszczowych odnotował rezultat 1:40,346.

Tor Red Bull Ring z każdą minutą stawał się coraz bardziej suchy. Mokro było jedynie pomiędzy zakrętami 3 a 6. Wówczas garaże opuścili Takaaki Nakagami i Johann Zarco. Pomiarowe okrążenie przejechał jednak tylko Francuz, który na oponach deszczowych odnotował czas 1:34,271.

W ostatnich minutach sesji niektórzy zawodnicy postanowili wyjechać na slickach, bo większość nawierzchni była już sucha. Na prowadzenie wówczas wyszedł Alex Marquez, który uzyskał czas 1:33,976. Po chwili szybciej pojechali natomiast Jack Miller (1:30,838) i Maverick Vinales (1:31,853). Australijczyk w takich warunkach czuł się znakomicie, bo już na kolejnym okrążeniu poprawił się na 1:28,856. Również i Hiszpan odnotował poprawę – 1:29,641. Pomiarowe okrążenia na slickach przejechali też Fabio Quartararo (1:32,038) i Valentino Rossi (1:29,997).

Dość dobrze spisywał się Alex Marquez, który poprawił się już na 1:29,098. Do prowadzącego Jacka Millera tracił jednak blisko 2 sekundy, bo ten w międzyczasie uzyskał rezultat 1:27,131. Do czołówki awansowali też Valentino Rossi, Maverick Vinales i Miguel Oliveira.

Najlepszy czas finalnie uzyskał jednak Jack Miller, który okrążenie toru Red Bull Ring przejechał w czasie 1:26,476. Za jego plecami znaleźli się zawodnicy zespołu Red Bull KTM Tech3. Drugi był Iker Lecuona (1:27,228), a trzeci Miguel Oliveira (1:27,421).

W czołowej dziesiątce znaleźli się jeszcze: Alex Rins (+0,983), Johann Zarco (+1,150), Joan Mir (+1,318), Alex Marquez (+1,364), Maverick Vinales (+1,466), Valentino Rossi (+1,492) oraz Stefan Bradl (+1,537).

Co zrozumiałem rezultaty osiągane w takich warunkach odbiegały od tych, które zawodnicy wykręcili w porannej sesji. Jeśli więc podczas trzeciego treningu będzie mokro, bezpośredni awans do drugiej części kwalifikacji wywalczy czołowa dziesiątka piątkowego poranka.

Pełne wyniki drugiego treningu przed wyścigiem o GP Austrii wkrótce;

Image: © Pramac Racing MotoGP