GP Austrii: Maverick Vinales zdobywcą pole position

Maverick Vinales - Monster Energy Yamaha MotoGP / © Yamaha Motor Racing

Maverick Vinales okazał się najszybszym zawodnikiem w sobotnich kwalifikacjach przed wyścigiem o Grand Prix Austrii. Obok Francuza w pierwszym rzędzie ustawią się Jack Miller i Fabio Quartararo.

Q1

Po zapaleniu się zielonego światła w alei serwisowej wszyscy zawodnicy pojawili się na torze. Temperatura asfaltu wzrosła względem poprzednich sesji treningowych do 39 stopni Celsjusza.

Tabelę z czasami otworzył Iker Lecuona z rezultatem 1:25,247. Wynik Hiszpana został natychmiast poprawiony przez Johanna Zarco, który pobił osiągnięcie tegorocznego debiutanta o ponad pół sekundy. Francuz, który przed tygodniem stanął na najniższym stopniu podczas rywalizacji w Czechach, na kolejnym „kółku” zszedł z czasem okrążenia poniżej minuty i 24 sekund.

Bardzo dobre okrążenie pojechał Danilo Petrucci, którego strata do Zarco w połowie pierwszej części kwalifikacji wynosiła 0,4 sekundy. Włoch po pierwszej serii przejazdów minimalnie wyprzedzał swojego rodaka Valentino Rossiego. „Doktor” do miejsca premiowanego awansem do Q2 tracił zaledwie jedną setną sekundy.

Po krótkiej wizycie w boksach cała stawka ponownie wyjechała na tor. Tempo podkręcił Petrucci, który wykazał się sprytem i przejechał swoje najszybsze okrążenie, holując się za swoim bezpośrednim rywalem w walce o awans do finałowej części sobotniej czasówki, Valentino Rossim. Znaczną poprawę czasu okrążenia odnotował również Iker Lecuona.

Gdy wydawało się, że do Q2 awansuje Johann Zarco i Danilo Petrucci, na ostatnim okrążeniu poprawił się Rossi. Dziewięciokrotny mistrz świata tym samym „wypchnął” zawodnika fabrycznej ekipy Ducati z miejsca premiowanego awansem do drugiej części kwalifikacji.

Wyniki Q1: Johann Zarco, Valentino Rossi, Danilo Petrucci, Aleix Espargaro, Cal Crutchlow, Iker Lecuona, Brad Binder, Alex Marquez, Stefan Bradl, Bradley Smith, Tito Rabat, Michele Pirro

Q2

Punktualnie o godzinie 14:35 najszybsza dwunastka weekendu wyjechała na tor do walki o pozycje startowe. Temperatura asfaltu wzrosła względem Q1 i wynosiła 41 stopni Celsjusza.

Jako pierwszy linię mety z czasem okrążenia „przeciął” Maverick Vinales – 1:23,892. „Mack” nie cieszył się zbyt długo z prowadzenia, ponieważ szybciej od zawodnika fabrycznej Yamahy pojechał Fabio Quartararo. Lider klasyfikacji generalnej mistrzostw świata poprawił osiągnięcie Vinalesa o jedną dziesiątą sekundy. Mistrz klasy Moto3 z sezonu 2013 poprawił swój czas, lecz jego okrążenie zostało anulowane za przekroczenie limitów toru.

Nie najlepiej Q2 zaczął Pol Espargaro. Młodszy z braci Espargaro był najszybszym zawodnikiem po sesjach treningowych, jednakże jego tempo w pierwszej połowie finałowej części kwalifikacji było rozczarowujące. Niespodziewanie do pierwszego rzędu awansował Joan Mir. Reprezentant fabrycznego zespołu Suzuki po pierwszej serii przejazdów tracił do prowadzącego Vinalesa 0,162 sekundy.

Po krótkiej wizycie w alei serwisowej zawodnicy ponownie pojawili się na torze. Tempo podkręcili ponownie Vinales oraz Andrea Dovizioso. „Dovi” na dwie minuty przed końcem Q2 „wskoczył” na pierwszą pozycję. Czas Włocha szybko jednak został przebity przez Mavericka, który uzyskał rezultat 1:23,450.

Na ostatnich swoich okrążeniach czasy poprawili Pol Espargaro oraz Jack Miller. Australijczyk był najszybszym zawodnikiem po trzech sektorach, lecz strata w ostatniej sekcji toru Red Bull Ring sprawiła, że 25-latek musiał się zadowolić drugą pozycją startową.

Pełne wyniki sesji kwalifikacyjnej wkrótce.

Image: © Yamaha Motor Racing