GP Emilii-Romanii: Maverick Vinales najszybszy w sesji kwalifikacyjnej

Maverick Vinales - Monster Energy Yamaha MotoGP / © Yamaha Motor Racing

Maverick Vinales okazał się najszybszy w sobotnich kwalifikacjach przed wyścigiem o GP Emilii-Romanii na torze Misano. Obok niego w pierwszym rzędzie ustawią się Jack Miller oraz Fabio Quartararo.

Q1

Punktualnie o godzinie 14:10 wszyscy zawodnicy pojawili się na torze. Tabelę z czasami otworzył Alex Rins – 1:33.103. Czas zawodnika fabrycznej ekipy Suzuki został błyskawicznie poprawiony przez Aleixa Espargaro. Starszy z braci Espargaro na kolejnym „kółku” jeszcze mocniej wyśrubował swój rekord okrążenia i poprawił swój czas o 0,229 sekundy.

Znakomite okrążenie pojechał również Miguel Oliveira. Zwycięzca wyścigu o Grand Prix Styrii wskoczył na drugą pozycję. Jednak na swojej drugiej próbie szybkiego okrążenia pojechał minimalnie szybciej i awansował na pozycję lidera sesji Q1. Portugalczyk długo jednak nie cieszył się z pierwszego miejsca, gdyż szybszy okazał się jego zespołowy kolega, Iker Lecuona. 20-latek poprawił czas Oliveiry o nieco ponad jedną dziesiątą sekundy.

Nie najlepiej pierwszą część sobotniej „czasówki” zaczął Andrea Dovizioso. Tempo lidera Mistrzostw Świata nie było rewelacyjne, w dodatku czas jego pierwszego pomiarowego okrążenia został anulowany na skutek przekroczenia limitów toru.

Po krótkiej wizycie w alei serwisowej cała stawka powróciła na tor. Na bardzo szybkim okrążeniu, był Johann Zarco. Francuz zaliczył jednak wywrotkę w zakręcie nr 14, lecz uszkodzenia w jego motocyklu nie były zbyt duże i dwukrotny mistrz świata klasy Moto2 mógł powrócić do rywalizacji. Tempo podkręcili również Lecuona i Jack Miller. Australijczyk wskoczył na pierwszą lokatęnz czasem 1:31,559 i o 0,156 sekundy wyprzedził najmłodszego zawodnika w stawce MotoGP.

Na swoim ostatnim pomiarowym okrążeniu czas poprawił Andrea Dovizioso i to on razem z Jackiem Millerem awansowali do finałowej części sesji kwalifikacyjnej.

Wyniki Q1: Jack Miller, Andrea Dovizioso, Iker Lecuona, Johann Zarco, Miguel Oliveira, Aleix Espargaro, Alex Marquez, Bradley Smith, Tito Rabat.

Q2

Temperatura powietrza wzrosła do 26 stopni Celsjusza, a nawierzchnia toru była rozgrzana do 39 „kresek”.

Żaden z zawodników nie zwlekał zbytnio z wyjazdem na tor. Jako pierwszy z czasem okrążenia na mecie zameldował się Maverick Vinales – 1:31,647. Nieco gorzej od Hiszpana pojechał Francesco Bagnaia, który był wolniejszy od „Macka” o blisko trzy dziesiąte sekundy. W międzyczasie na drugą pozycję awansował Pol Espargaro.

Bardzo dobrze Q1 rozpoczął Valentino Rossi. 41-latek po swoim pierwszym pomiarowym „kółku” awansował na czwarte miejsce. Tempo podkręcił Bagnaia i wyprzedził Vinalesa w tabeli czasów, tym samym awansował na prowizoryczne pole position.

Nadspodziewanie dobrze zaprezentował się Brad Binder. Zwycięzca Grand Prix Czech po pierwszej serii przejazdów plasował się na znakomitej trzeciej pozycji, tracąc do lidera sesji 0,192 sekundy.

Po krótkiej wizycie w boksach zawodnicy ponownie pojawili się na torze. Poprawę czasu zanotował Vinales. Mistrz klasy Moto3 z sezonu 2013 pojechał na tyle szybko, że zdołał awansować na pozycję lidera finałowej części kwalifikacji. 25-latek „przebił” czas Bagnai zaledwie o 0,045 sekundy. W międzyczasie wywrotkę zaliczył Takaaki Nakagami.

Pod koniec sesji mogliśmy zaobserwować holującego się Valentino Rossiego, który jechał w „kanapce” zespołu Pramac Racing. Jazda za „Pecco” Bagnaią dała awans dziewięciokrotnemu mistrzowi świata do drugiego rzędu na piątą pozycję.

Ostatnia minuta Q2 to pojedynek pomiędzy Bagnaią i Vinalesem. Ostatecznie zwycięsko z niego wyszedł zawodnik fabrycznej ekipy Yamahy, ponieważ czas mistrza klasy Moto2 z sezonu 2018 został anulowany po przekroczeniu limitów toru w ostatnim zakręcie.

Pełne wyniki kwalifikacji wkrótce.

Image: © Yamaha Motor Racing